Powstańcy chcieli zająć Bydgoszcz jeszcze przed podpisaniem Traktatu Wersalskiego



Przy ulicy Bernardyńskiej w Bydgoszczy mieści się Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Jak sama nazwa wskazuje nie wiemy czyje szczątki w tym miejscu spoczywają, wiemy jednak kiedy zginął powstaniec. O tym będzie ten artykuł.

Przyjmuje się, że Powstanie Wielkopolskiego zakończyło się 16 lutego 1919 roku, po zawarciu rozejmu w Trewirze. I po tej dacie dochodziło do starć polsko-niemieckich. Mało znany jest epizod z 19 czerwca 1919 roku, gdy doszło do bitwy pod Murowańcem. Dowództwo powstańcze zdecydowało o wykonaniu zwiadu w obszarze Murowańca i Trzcińca w celu przygotowania ewentualnej inwazji na Bydgoszcz. Kluczowe dla tego było zajęcie mostów, tego zadania podjął się 10 Pułk Strzelców Wielkopolskich dowodzony przez kpt. Bernarda Śliwińskiego, późniejszego prezydenta Bydgoszczy. Powstańcy byli zbyt słabi i musieli się wycofać. W walce zginęło 15 powstańców, kolejni dostali się do niewoli. Jeden z rannych powstańców trafił do bydgoskiego szpitala, gdzie zmarł. Początkowo został pochowany na cmentarzu Nowofarnym, w 1925 roku po ekshumacji został pochowany tam, gdzie spoczywa dzisiaj.

 

Za kilka dni przypadnie 100. rocznica tego wydarzenia – w najbliższą niedzielę (16 czerwca) gmina Białe Błota wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 organizują uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 16:3 Mszą Świętą polową przy ulicy Staroszkolnej 13 (boisku). Później nastąpi uroczysty przemarsz na Skwer im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie nastąpi inscenizacja bitwy sprzed 100 lat.