-Bezpośrednią przyczyną odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości był sukces Powstania Wielkopolskiego, którego z kolei wynik miał znaczący wpływ na ustalenia Traktatu Wersalskiego – ocenia dr Sławomir Łaniecki, który w ubiegły piątek, w dokładnie 100. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego wygłosił prelekcję pt. ,,Powstanie Wielkopolskie, a Bydgoszcz”, do posłuchania której zapraszamy.
Nie bez powodu współorganizowane przez nas uroczystości zakończyły się przy Grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego, było to wyrażenie uznania dla ofiary jaką ponieśli powstańcy.
– Powstanie bezpośrednio nie ogarnęło Bydgoszczy, działania frontowe nie dotarły nawet do rogatek miasta, choć niewiele brakowało. Wielu bydgoszczan zarówno Polaków i Niemców, wzięło bezpośredni udział w walkach powstańczych, po obu liniach frontu – mówił dr Sławomir Łaniecki.
Nawiązał on też do wydarzeń z końca czerwca 1919 roku , gdy w Bydgoszczy kontrolowanej nadal przez Niemców, odbył się pogrzeb nieznanego powstańca, który zginął pod Murowańcem – Bohaterskiej postawy wymagało zorganizowanie 26 czerwca 1919 roku pogrzebu Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego, co wiązało się z wielką manifestacją patriotyczną i publicznym wykonaniem pieśni patriotycznych przez zespół ,,Halka”. Aktywność w promowaniu postaw patriotycznych wykazał również bydgoski ,,Sokół”. Warto dodać, ze z towarzystw gimnastycznych wywodziło się wielu powstańców, gdyż organizacja ta w swoim założeniu wychowywała w duchu patriotycznym i miała charakter paramilitarny.
Więcej o Grobie Nieznanego Powstańca i bitwie pod Murowańcem – Inspiracja dla utworzenia Grobu Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego przyszła z Francji
Cały program konferencji w 100. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego:
– dr Sławomir Łaniecki – Powstanie Wielkopolskie – Traktat Wersalski, a Bydgoszcz
– dr Monika Opioła-Cegiełka – ,,Żyjemy w tych czasach gdzie nie pora na żal”. Ignacy Jan Paderewski o znękanej Ojczyźnie
– dr Stefan Pastuszewski – Społeczeństwo Bydgoszczy, a Traktat Wersalski
Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękujemy Urzędowi Miasta Bydgoszczy, dziękujemy także Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego za uświetnienie obchodów.
W piątek opublikujemy prelekcje dr Moniki Opioły-Cegiełki.