We wtorek przypadło święto Przemienia Pańskiego, uroczystością na Jasnej Górze przewodniczył prymas abp. Wojciech Polak, który towarzyszył przede wszystkim uczestnikom Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej, którzy do Częstochowy dotarli wczoraj.
Tradycją się stało, że Archidiecezja Gnieźnieńska dociera na Jasną Górę w przeddzień święta Przemienia Pańskiego. Święto nawiązuje do wydarzeń na górze Tabor. O symbolice góry mówił w homilii abp. Wojciech Polak – Przecież, kiedy idziecie na Jasna Górę, kiedy idziecie do naszej Jasnogórskiej Matki i Królowej. Wy też w pewnym sensie wychodzicie na Górę i dobrze wiedzie, że nie chodzi mi tylko o to fizyczne wychodzenie, że to jest jasnogórski szczyt, pagórek, na który trzeba wejść, ale chodzi mi o to, że wszystko to ma sens, cały ten wysiłek fizyczny, trud drogi. Przemierzanie kolejnych kilometrów tak naprawdę ma sens tylko wtedy, kiedy jest wyjściem z Jezusem na Górę. Pielgrzymka przecież jest wyjściem, aby się modlić, jest drogą modlitwy nie tylko dlatego, że waszemu pielgrzymowaniu towarzyszy modlitwa, że po prostu w drodze się modlicie, że idąc śpiewem, tańcem, słowem, gestem oddajecie chwałę Bogu. Pielgrzymka w tym swoim wychodzeniu na Górę jest zawsze szansą dla każdej i każdego z was do głębszej relacji z Panem Bogiem, a przez to także do głębszej relacji z braćmi i siostrami, aby na prawdę zobaczyć skrawek Nieba na ziemi
Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej liczy około tysiąca pielgrzymów. Duża spora z nich wyruszyła w drogę z Kujaw: z Inowrocławia, Kruszwicy, Gniewkowa, Janikowa, Strzelna, Żnina.