Rada Miasta oddaje hołd Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Romanowi Dmowskiemu

 

Dokładnie 100 lat temu – 28 czerwca 1919 roku – w Paryżu podpisany został Traktat Wersalski, dokument ustanawiający ostateczny pokój po I wojnie światowej, dla Polski tym istotniejszy, iż był uznaniem przez społeczność międzynarodową jej niepodległości. W środę poprzez aklamację apel w tej sprawie przyjęła Rada Miasta Bydgoszczy.

Rada Miasta Bydgoszczy w uznaniu zasług w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości oddaje cześć polskiej delegacji reprezentującej odrodzoną Polskę podczas Konferencji Paryskiej,

 

Oddajemy hołd tym, którzy w imieniu Polski ten dokument ratyfikowali: Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Romanowi Dmowskiemu oraz wszystkim tym, których nazwiska nie zostały zapamiętane przez historię, choć wykonali patriotyczną pracę. Pamiętamy też o Powstańcach Wielkopolskich, bez których ofiary krwi, ostateczny kształt pokoju po I Wojnie Światowej byłby inny. Traktat Wersalski to dla Polski dokument przełomowy, ponieważ uznawał Niepodległości Polski przez społeczność międzynarodową po ponad 120 latach zaborów.

 

Zapisy Traktatu zdecydowały także bezpośrednio o powrocie Bydgoszczy do Polski – o spełnieniu się marzeniu wielu pokoleń bydgoszczan. Rok 2019 obchodzimy w Bydgoszczy jako Rok Wolności. Jednym z elementów jego obchodów jest pamięć o Traktacie Wersalskim.

 


Dzisiaj o godzinie 17:00 zapraszamy do sali sesyjnej ratusza na konferencję, będącą bydgoskimi obchodami 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego.

 

 

Wystąpienia:

– dr Sławomir Łaniecki –  Powstanie Wielkopolskie – Traktat Wersalski,
a Bydgoszcz

– dr Monika Opioła-Cegiełka – ,,Żyjemy w tych czasach gdzie nie pora na żal”. Ignacy Jan Paderewski o znękanej Ojczyźnie

– dr Stefan Pastuszewski – Społeczeństwo Bydgoszczy, a Traktat Wersalski