Sto lat temu Niemcy ruszyli do kontrofensywy



Sto lat temu Niemcy ruszyli do kontrofensywy

Pod koniec stycznia 1919 roku Niemcy ruszyli do zdecydowanej kontrofensywy przeciwko Powstaniu Wielkopolskiemu. 28 stycznia po zaciętych walkach wyparli powstańców z Szubina. Lepiej uzbrojone oddziały niemieckie chciały w ten sposób odmienić bieg historii.

Pod Rynarzewem do odparcia ofensywy powstańców, chcących zaatakować niemiecką kontrofensywę na tyłach, Niemcy wykorzystali pociąg pancerny oraz dwa samoloty. Kontrofensywa na froncie północnym zostanie zatrzymana 3 lutego, gdy powstańcy wygrają bitwę pod Kcynią. Atak niemiecki prowadzony był jednak na całej linii frontu od Kcyni do Łabiszyna oraz na wysokości Nowej Wsi Wielkiej na południe od Bydgoszczy. Po obronieniu Szubina powstańcy ruszyli na Rynarzewo, wymuszając na Niemcach opuszczenie Szubina. Rynarzewo z racji kilku stoczonych w nim w czasie Powstania Wielkopolskiego starć zyskało ono miano polskiego Verdun (pod Verdun we Francji w 1916 roku toczyły się krwawe boje niemiecko-francuskie, które pochłonęły ponad pół miliona ofiar, przez co stało się symbolem żołnierskiego męstwa). Rynarzewo powstańcy zajęli 5 lutego.

 

Walki na froncie północnym będą toczyć się w kolejnych dniach, ale do dnia 16 lutego, gdy zostanie zawarty rozejm w Trewierze, Niemcy nie będą odnosili już większych sukcesów.