A jak sytuacja epidemiczna wygląda w powiatach? (raport)



Fot: Markus Spiske

Od początku sierpnia w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 77 przypadków zachorowań na COVID-19, zważywszy na to, że w przez 31 dni lipca było to 114 przypadków, to pokazuje, że mamy do czynienia właściwie z początkiem drugiej fali w naszym regionie. Ostatni tydzień przyniósł także opinie niemieckich epidemiologów, że u naszych sąsiadów już trwa druga fala oraz rządowe decyzje o wprowadzeniu obostrzeń w powiatach o najgorszej sytuacji.

 

W naszym województwie żaden powiat nie został uznany za podwyższonego ryzyka, ale sytuacja jeżeli chodzi o nowe przypadki jest zróżnicowana powiatowo. Pokazuje to poniższa grafika:

 

 

Ujęliśmy na niej jedynie przypadki od 1 sierpnia, z uwagi na wyraźny wzrost zachorowań od tego dnia. Najwięcej zachorowań stwierdzono w Toruniu – 15, na czerwono widoczne powiaty to przedział zachorowań pomiędzy 5-10 zachorowań (Bydgoszcz – 9, Włocławek – 9, powiat brodnicki – 8, powiat toruński – 7). Na żółto mamy powiaty w przedziale 3-5: bydgoski, świecki, chełmiński, wąbrzeski i aleksandrowski. Pojedyncze przypadki zachorowań stwierdzono także w powiatach: radziejowskim, lipnowskim i rypińskim. W pozostałych powiatach w tym miesiącu nie stwierdzono jeszcze zachorowań.

 

Rosną krzywe

Najbardziej miarodajną statystyką sytuacji epidemicznej jest liczba aktualnie chorych. W naszym województwie odnotowujemy ich dzisiaj 171, co jest najwyższym wynikiem od 19 maja. W gwoli przypomnienia pierwszy szczyt osiągnęliśmy 20 kwietnia, gdy chorych było 365 osób. Najbliższe tygodnie pokażą, że w drugim rzucie epidemii zostanie ustanowiony nowy szczyt.

 

 

W skali kraju szczyt osiągnęliśmy natomiast dopiero 17 czerwca, gdy chorych było – 14.494 osoby, z danych na piątek 7 sierpnia wynika, że mamy obecnie 12,496 chorych i tendencję wzrostową.

 

Grafika: worldometers.info

 

Na świecie stwierdzono do tej pory ponad 19,5 mln zachorowań oraz ponad 724 tys. zgonów. Szacuje się, że aktualnie chorych może być ponad 6,2 mln osób.