Z problemami, ale udało się ruszyć – ratusz planuje, do końca roku, zrefundować 2,4 tys. szczepionek na grypę dla mieszkańców powyżej 65 roku życia. Jak poinformowała na dzisiejszej zdalnej sesji Rady Miasta dyrektor Agnieszka Bańkowska – udało się ten zamiar zrealizować już w 34%.
W połowie października ratusz informował o problemach we wdrażaniu planowanego programu szczepień, z uwagi na brak dostępnych szczepionek na rynku. Dzisiaj dowiedzieliśmy się jednak, że część szczepionek już zrefundowano, wykonując 34%. Dyrektor Bańkowska wyraziła nadzieje, że uda się go w całości zrealizować do końca grudnia, ale wszystko zależeć będzie od dostępności szczepionki. Ceny szczepionek na grypę wahają się od 50 do 300 zł.
Braki w dostępności szczepionek są spowodowane epidemią COVID-19, która sprawiła, że wzrósł na nie popyt. Zdaniem lekarzy zaszczepienie przeciwko grypie może sprawić, że przebycie COVID-19 będzie łagodniejsze, a także uniknąć tzw. twindemii, czyli zakażenia wirusem grypy i COVID-19 jednocześnie.
Interpelacje w sprawie dostępności szczepionek w naszym województwie oraz refundacji z pieniędzy rządowych złożył do ministra zdrowia poseł Jan Szopiński. Jak odpowiada mu Ministerstwo Zdrowia – Należy podkreślić, że ze względu na proces produkcyjny szczepionek sezonowych przeciw grypie, szacowanie wielkości dostaw planowane jest z rocznym wyprzedzeniem, natomiast w październiku 2019 r., gdy jeszcze nie rozwinęła się epidemia wirusa SARS2 CoV-2 nie sposób było przewidzieć, że potrzeby te w roku bieżącym będą znacznie większe. Jak zostało zauważone na przestrzeni ostatnich dziesięciu sezonów grypowych stan zaszczepiania przeciw grypie w Polsce, w odróżnieniu od niektórych krajów europejskich gdzie wyszczepialność jest na poziomie 20 – 25%, w całej populacji utrzymywał się na bardzo niskim poziomie (w zakresie 3,26 – 4,12%) a w ubiegłym roku zaszczepiło się około 4% społeczeństwa, z czego 300 tys. osób skorzystało ze szczepionek refundowanych.
Ministerstwo przewiduje, że na polski rynek trafi ponad 2 mln szczepionek – Firmy farmaceutyczne przeznaczyły na polski rynek większą liczbę szczepionek niż było to w ubiegłym roku dotyczy to zarówno produktów objętych refundacją jak i nierefundowanych. Zadeklarowane ilości produktu to 2 mln dawek szczepionek, z czego 650 000 stanowią szczepionki refundowane, łącznie na rzecz szczepionek refundowanych zadeklarowane jest 218% liczby opakowań sprzedanych w roku ubiegłym.
Szczyt zachorowań na grypę przypada w okresie między stycznie i marcem.