Chciano wyprosić media, a teraz chwalą się ich licznym udziałem

22 marca 2019 roku w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie wojewody z samorządowcami i parlamentarzystami w sprawie przeciwdziałaniu skażeniom na terenach byłego Zachemu. Spotkanie wywołało emocje z powodu wyproszenia większości mediów (nie wszyscy dali się wyprosić) samym początku spotkania. Dzisiaj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chwali się liczną obecnością mediów.

 

Po wyproszeniu mediów dezaprobatę z powodu takiego przebiegu wydarzeń wyraził poseł Paweł Olszewski i wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, w rezultacie czego wojewoda ustąpił i część mediów, które były jeszcze na terenie Urzędu Wojewódzkiego, mogło wrócić na spotkanie. Tak to wyglądało w oku naszej kamery:

{youtube}zw4KljiI-fM{/youtube}

 

Sprawa wydaje się odgrzewaniem starego kotleta, ale kilka dni temu w odpowiedzi na interpelację posłanki Zielonych Małgorzaty Tracz, wiceminister Paweł Szefernaker chwali się – Jednakże zważywszy na problem degradacji środowiska, zorganizował spotkania (22 marca i 5 kwietnia 2019 r.) z udziałem szerokiego grona uczestników, w tym również Posłów na Sejm RP i przy licznym udziale lokalnych mediów.

 

Być może minister Szefernaker nie uzyskał pełnych informacji z Bydgoszczy, jaka atmosfera towarzyszyła spotkaniu z 22 marca.

 

Posłanka pyta

Interpelację posłanki Małgorzaty Tracz można streścić jako pytanie o przyczyny rozwiązania zespołu eksperckiego, który został rozwiązany w pierwszym kwartale ubiegłego roku oraz co robił później wojewoda w temacie Zachemu? Kluczowe wydaje się tutaj pytanie o podejmowane działania po rozwiązaniu zespołu i jak poinformował minister – Jednocześnie uprzejmie informuję, że w dniu 26 lipca 2019 r. Wojewoda Kujawsko-Pomorski, wskazując na złożoność problemu oraz skalę koniecznych i kosztownych działań zapobiegawczych, wystąpił do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Środowiska oraz Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o powołanie międzyresortowego zespołu, który zająłby się koordynacją całości zadań związanych z dalszą remediacją terenów zanieczyszczonych przez dawne Zakłady Chemiczne „Zachem” w Bydgoszczy.

Póki co jednak nie słyszeliśmy o funkcjonowaniu takiego międzyresortowego zespołu.