Ćwierć miliona biletów miesięcznie kupowanych zbliżeniowo

Fot: ZDMiKP

Pod koniec 2018 roku we wszystkich autobusach i tramwajach bydgoskiej komunikacji miejskiej zainstalowano terminale, które pozwalają zbliżeniowo zapłacić za przejazd przy pomocy karty płatniczej. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, liczbę miesięcznych transakcji zawartych w ten sposób liczy się już w setkach tysięcy.

W czwartek w mediach społeczościowych ZDMiKP poinformował, że miesięcznie w ten sposób kupowanych jest 250 tys. biletów. Pojawiło się też pytanie do internautów – Czyżby papierowe bilety odchodziły w zapomnienie?

Liczby w tym wypadku pokazują, że ta forma płatności zdobyła w Bydgoszczy popularność. Zakup biletu odbywa się poprzez wybrane biletu oraz przyłożenie karty bankomatowej. Bilet kodowany jest na karcie, stąd też jest on od razu automatycznie skasowany. W przypadku kontroli powinniśmy okazać kontrolerowi kartę, nie mamy jednak obowiązku przekazywać mu jej do ręki – kontroler powinien przyłożyć swój czytnik w celu sprawdzenia czy kupiliśmy bilet, bądź w przypadku nie posiadania odpowiedniego czytnika poprosić nas o podejście do terminalu, który pozwala sprawdzić zakodowanie biletu. W ten sposób możemy kupić bilety normalne i ulgowe, na jeden przejazd lub czasowe: godzinny bądź jednodobowy.

 

Początkowo terminale miały dość dużą awaryjność, ostatnio problemy techniczne nie zdarzają się często, ale mają miejsce, stąd też skierowaliśmy w ubiegłym tygodniu petycje w tej sprawie – Nie działający terminal w autobusie to przecież nie wina pasażera