Der Arzt? Nie polski lekarz!

Der Arzt? Nie polski lekarz!

Dzisiaj przypada dokładnie 100. rocznica, gdy wojska polskie wkroczyły na Stary Rynek, gdy Bydgoszcz powróciła do Polski, do Macierzy. Dzisiaj warto przybliżyć postać doktora Emila Warmińskiego, który zmarł w 1909 roku i radosnych chwil ze stycznia 1920 roku nie dożył, ale swoją działalnością dołożył niezwykle ceną cegiełkę.

 

Emil Warmiński poszedł w ślady ojca i również podjął studia medyczne, studiował najpierw w Marburgu, później w Berlinie, tam też wrażenie zrobiły na nim obelgi jednego z profesorów pod adresem Polaków. Obelgi rzucane przez prof. Schumanna. Zaczął angażować się m.in. w polskiej organizacji patriotycznej ,,Sokół”. Przełomowym momentem w jego patriotycznej działalności był jednak rok 1905, w którym powrócił do Bydgoszczy.

 

Bydgoszcz od momentu I rozbioru Polski była poddawana dość ambitnej polityce germanizacyjnej, która opierała się też o to, że wszystkie szyldy w mieście powinny być w języku niemieckim. Gdy 1905 roku otwierał w Bydgoszczy gabinet lekarski, przy ulicy Gdańskiej, powiesił szyld w języku polskim, za co spotkały go liczne nieprzyjemności. W tamtym okresie lekarze tytułowali się der arzt lub der doktor, Emil Warmiński był pierwszym, który po polsku napisał lekarz. Dla Polaków był to jednak symbol przeciwstawiania się germanizacji, który dawał polskim dążeniom nadzieje. Za zgromadzone pieniądze kupił kamienicę, w którym powstał Dom Polski, w którym toczyło życie kulturalne i rozrywkowe społeczności polskiej. Budynek ten został zniszczony w sierpniu 1919 roku przez niemiecki Grenschultz. Doktor Warmiński został natomiast w przyszłości patronem ulicy przy którym mieścił się ten budynek.

Warto wspomnieć, że listopadowa kwesta organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, w ostatniej edycji posłuży do odnowienia grobowca rodzinny Warmińskich na cmentarzu starofarnym.