Te święta będą inne niż do tej pory, spędzimy je bowiem w mniejszych gronach rodzinnych, aby zmniejszyć się rozpowszechnianie wirusa COVID-19. Będzie zapewne w ten czas też więcej czasu dla siebie. Przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji, które mogły Państwu umknąć, do których warto zajrzeć. Na tej liście nie ma nic o COVID-19, abyśmy na chwilę o nim zapomnieli.
Polska „perła” na tronie węgierskim, czyli o Fenennie z Kujaw – Bratannica Władysława Łokietka, zostając żoną Andrzeja III z dynastii Arpadów odegrała ważna rolę w budowaniu relacji polsko-węgierskich
Piękno pobożności ludowej – opowieść o fenomenie jakim jest Ponidzie, bogate w kapliczki, w województwie świętokrzyskim. Opowieść przedstawia swoimi zdjęciami Bogdan Dąbrowski.
Polscy naukowcy odkryli prawdziwe pochodzenie dinozaurów. Znaleziony w Polsce silezaur może służyć jako model do kolejnych badań – o silezaurze sprzed 230 mln lat.
Przełomowe dzieło Polaka dla Kalifornii – gdy Polski nie było na mapach, Polacy szukali szczęścia w kolonizowaniu nowego świata. O wkładzie w rozwój Kaliforni Feliksa Wierzbickiego.
Mit powstania styczniowego – dzisiaj mało kto zastanawia się nad tamtym zrywem, ale w czasach bardziej wtedy współczesnych otwarcie zryw ten krytykował Roman Dmowski i prof. Marian Zdziechowski.
Kto sprowadził Krzyżaków do Polski? – czy aby napewno był to Konrad Mazowiecki. Polecamy rozważania Kamili Szymczak.
105 lat temu doszło do prawdziwego świątecznego cudu – Boże Narodzenie w 1914 roku przypadało w trakcie działań wojennych. Na froncie niemiecko-francuskim doszło do prawdziwego cudu.
Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku – z frontu wojny ideologicznej – po świętach Sejm zajmie się projektami ustaw obywatelskich o charakterze ideologiczno-światopoglądowym. Czy karanie za obrazę uczuć religijnych albo krytykę aborcji pod szpitalem to dobra droga? Rozważania.
Kujawy Zachodnie to była awangarda polska w państwie pruskim – Gdy mówi się o pracy organicznej pod zaborem pruskim to często pierwszą myślą jest Poznań i Wielkopolska. Okazuje się jednak, że regionem, gdzie Polacy dominowali gospodarczo były Kujawy Zachodnie, w szczególności obszar Nadgoplański.
Jeden rok, a tak zmienił świat – o wydających się mało istotnymi decyzjach z 1947 roku, które budowały nowy świat po tragedii II wojny światowej. Kronika Szwedki Elisabeth Åsbrink.