Dzięki budżetowi obywatelskiemu do końca roku powstaną na trzech osiedlach tężnie

Fot: Robert Sawicki / UMB

Fot: Robert Sawicki / UMB

Minitężnie solankowe na Osowej Górze, Wyżynach i w Fordonie to pomysł Doroty Lakner, która w ubiegłym roku zgłosiła go jako projekt ponadosiedlowy do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywa się spodobała bydgoszczanom, dzięki czemu w konsultacji z inicjatorką opracowano projekt tężni, a w ostatnim czasie ogłoszono przetarg. Minitężnie powinny powstać do końca roku.

– Chciałabym zachęcić mieszkańców do zgłaszania projektów w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Zwłaszcza tych osiedlowych, bo to one są najbliższe naszemu sercu. W przypadku zadań ponadosiedlowych swoje wsparcie oferuje miasto oraz przedstawiciele rad osiedli – mówiła dzisiaj przed ratuszem Dorota Lakner.

 

Briefing prasowy zorganizował zastępca prezydenta Michał Sztybel, aby zachęcić bydgoszczan do zgłaszania projektów w tegorocznej edycji. Z uwagi na pandemię samorządy tną wydatki, Bydgoszcz postanowiła jednak nie dotykać budżetu obywatelskiego, w którym do rozdysponowania łącznie będzie 16 mln zł. Jest to ponad trzy razy więcej, niż dużym miastom nakazuje ustawa.

 

Do tej pory wpłynęło około 100 propozycji do BBO, z uwagi na epidemię były one przyjmowane jedynie elektronicznie. Zgłoszenia przyjmowane są jednak jeszcze przez blisko miesiąc, do 15 lipca. Projekt można zgłosić – www.bydgoszcz.pl/bdgbo

 

Mieszkańcy zgłaszali w tym roku m.in. powstawanie łąk kwietnych (z racji wpływu na małą retencję służą one przeciwdziałaniu suszy) a także np. pszczelich uli.

 

Projekty możemy zgłaszać w trzech kategoriach: osiedlowych, ponadosiedlowych jak tężnie oraz małych projektów obywatelskich.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/F3vHodAXyQ8″ frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]