Dzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów



Fot: UTP

W środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy odebrał związany z krakowskimi uczelniami prof. Ryszard Tadeusiewicz, który swoimi osiągnięciami naukowymi zdobył w Polsce uznanie. W wykładzie wygłoszonym z okazji przyznania mu zaszczytu mówił jak dzięki technice można zwiększyć liczbę dębów.

Dęby kojarzone są z długowiecznością, trzeba jednak wiedzieć, że nie są to drzewa łatwe w hodowli. Sadzonki dębów powstają w wyniku rozwijania się żołędzi, ale problemem jest sklasyfikowanie żołędzi na zdrowe, z których może wykiełkować drzewo oraz na chore nasiona. Ograniczone miejsce w szkółkach kontenerowych sprawiają, że niezwykle istotne jest sprawna selekcja żołędzi. Dlatego krakowscy naukowcy z profesorem Tadeusiewiczem na czele pracują nad robotem, który automatycznie i z dużą skutecznością dokonywał selekcji żołędzi. Robot ten w październiku 2017 roku zdobył złoty medal na XI Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2017.

 

Wyróżnienie przyznane prof. Ryszardowi Tadeusiewiczowi przez społeczność bydgoskiego UTP, była okazją, aby naukowiec szerzej opowiedział o swoich badaniach na rzecz większego zalesienia naszego kraju dębami.

 

 

Prof. Tadeusiewicz przez trzy kadencje był rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przez środowisko naukowe był wybierany na funkcję korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Zotał wybrany również do gremiów międzynarodowych jak Europejska Akademii, Nauki, Sztuki i Literatury oraz Światowa Akademia Nauk ze siedzibą w amerykańskim San Francisco. Na korespondenta zagranicznego wybrało go również w tajnym głosowaniu środowisko Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych.