
Pomiędzy marcem a czerwcem br. w 26 krajach UE, dla których dostępne są dane, odnotowano o 168 tys. zgonów więcej niż średnio w tym okresie w minionych latach – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu.
Unijne biuro statystyczne podkreśliło, że publikowane przez nie liczby obejmują wszystkie zgony niezależnie od ich przyczyn, ale mogą być przydatne do oceny bezpośrednich i pośrednich skutków pandemii Covid-19 dla Europejczyków.
Szczyt dodatkowych 36 tys. dodatkowych zgonów w porównaniu ze średnią z czterech lat 2016–2019 miał miejsce na przełomie marca i kwietnia. Od początku maja w każdym tygodniu odnotowywano poniżej 5 tys. dodatkowych zgonów. Wraz z upływem czasu krzywa się wypłaszczała. W jednym z tygodni w drugiej połowie czerwca odnotowano nawet 2200 mniej zgonów niż średnio w minionych latach.
Spośród państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane (wszystkie poza Irlandią), najwięcej dodatkowych zgonów w tym roku odnotowano w Hiszpanii (48 tys.). Na drugim miejscu pod tym względem znalazły się Włochy (46 tys.), potem Francja (30 tys.) oraz Niemcy i Niderlandy (po około 10 tys.). W pozostałych 21 państwach członkowskich, w tym w Polsce, w tym samym okresie odnotowano łącznie 25 tys. dodatkowych zgonów.
W porównaniu do minionych lat najmocniej śmiertelność w wiosennym szczycie pandemii wzrosła w Hiszpanii oraz w nieco mniejszym stopniu w Belgii (ponad dwukrotnie). Ponad 40 proc. dodatkowych zgonów odnotowano we Włoszech, Holandii, Francji, Luksemburgu, Szwecji i na Cyprze.
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na poziomie regionów. W porównaniu do średniej liczby z lat 2016-2019, największy wzrost liczby zgonów odnotowano w Bergamo. W tym mieście w północnych Włoszech w 12. tygodniu br. roku zmarło o 895 proc. więcej osób niż zazwyczaj w tym czasie. W hiszpańskiej Segowii odchylenie od średniej wynosiło 634 proc.
Dane Eurostatu potwierdzają też większą śmiertelność mężczyzn niż kobiet, ale tylko w pierwszej fazie pandemii. Później różnica płci przestała mieć znaczenie.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ akl/
Sectetur adipiscing elit. Sed nisi ipsum, aliquet ac vulputate eu, congue nec diam. Mauris ligula metus, tempus eget scelerisque nec, aliquet et risus. Nulla consequat elit vel ipsum pharetra quis tempor metus varius.

![Prawie 3 mln zachorowań i 200 tys. ofiar COVID-19 [raport] fa9d89dccbf1d4d66d1e2049681b6d1a](https://portalkujawski.pl/wp-content/uploads/2020/04/fa9d89dccbf1d4d66d1e2049681b6d1a-300x251.jpg)



