Harcerze wspomnieli niepodległościowe korzenie bydgoskiego skautingu

Harcerze wspomnieli niepodległościowe korzenie bydgoskiego skautingu

Tradycje bydgoskiego skautingu sięgają roku 1917, gdy przy parafii św. Trójcy, której proboszczem był zasłużony dla Bydgoszczy ks. Jan Filipiak powstała pierwsza drużyna. Skauci odegrali ważną rolę w trakcie Powstania Wielkopolskiego, przyczyniając się do powrotu Bydgoszczy do Polski. W ramach obchodów 100. rocznicy tego wydarzenia odbyła się na Wzgórzu Dąbrowskiego uroczysta zbiórka.

Związek Harcerstw Rzeczypospolitej w sobotni wieczór zorganizował przed Wieżą Ciśnień ognisko. Wieża została udekorowana dużą biało-czerwoną flagą. Śpiewano pieśni patriotyczne, ale też wspominano zasługi skautów, których tradycje kontynuują obecnie harcerze, dla dzieła niepodległościowego. Powołana w 1917 roku drużyna, została już na początku 1918 roku zdelegalizowała przez władze niemieckie, ale Polacy dzięki temu poczuli tylko większą motywację. Bydgoscy skauci zaangażowali się w 1919 roku w Powstanie Wielkopolskie, którego sukces miał wpływ na ustalenia Traktatu Wersalskiego, na mocy którego Bydgoszcz wróciła do Polski.

 

Z harcerzami świętował prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, miejscy radni, dotarła też nieco później z powodu problemów z samochodem wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

,,To impreza patriotyczna, a nie więc polityczny”

Pod koniec wydarzenia doszło do małego zamieszania, bowiem nie wszystkim podobała się obecność wicemarszałek, jednocześnie najprawdopodobniej kandydatki na prezydenta RP. Gdy prezydent Bruski zapowiedział jej wystąpienie, jeden z opiekunów harcerzy powiedział głośno – To impreza patriotyczna, a nie więc polityczny.

 

{youtube}ogsQwSDuZPg{/youtube}

 

Część uczestników chciała jednak posłuchać wystąpienia marszałek – Tak naprawdę wy tutaj w Bydgoszczy zaczęliście tą niepodległość 14 miesięcy później niż w całej w Polsce. Macie prawo świętować i przypominać o waszej historii, bo dla wielu osób w Polsce to jest informacja nieznana. Wszyscy myślą, że to jest 11 listopada, a u was jest to 14 miesięcy później w styczniu – mówiła marszałek Kidawa-Błońska.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/yWfxluWZ7Mg” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]