Ponad 4 lata temu do Sejmu trafiło ponad 160 tys. podpisów za obywatelskim projektem w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, przez ten czas nie było jednak dla niego klimatu politycznego. Pandemia COVID-19 obnażyła braki kadrowe polskiego systemu ochrony zdrowia, stąd też ten temat powraca,
– W województwie kujawsko-pomoskim jest dzisiaj na 100 tys. mieszkańców najwięcej zakażeń w kraju. To jest sytuacja bez precedensu, bo jeszcze kilka miesięcy temu województwo kujawsko-pomorskie było na samym dole – mówił przed siedzibą Collegium Medicum w Bydgoszczy szef klubu Lewicy poseł Krzysztof Gawkowski.
Posłowie Gawkowski i Jan Szopiński zapowiadają złożenie poprawki do projektu budżetu państwa na 2021 rok, aby znalazła się w nim kwota 25 mln zł dedykowana utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy – Jakiś czas temu mieszkańcy w sposób jasny, wyraźny, a przede wszystkim otwarty pokazali swoje tak dla budowy, rozbudowy, dla powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. I razem z posłem Janem Szopińskim chcemy, aby ta inicjatywa w końcu zaistniał – podkreślał Gawkowski.
Stworzenie budżetu dla Uniwersytetu miałoby rozpocząć jego formowanie, wcześniej parlament musi jednak przegłosować stosowną ustawę tworzącą nową uczelnię. 22 października na posiedzeniu Sejmu poseł Jan Szopiński apelował do marszałek Sejmu, aby komisję sejmowe jak najszybciej się tym tematem zajęły i możliwe było drugie czytanie projektu na forum Sejmu. Dzisiaj Szopiński podkreślił – Jesteśmy w sytuacji – w grudniu minionego roku Naczelna Rada Lekarska wskazywała, że w Polsce brakuje blisko 70 tys. lekarzy. Polska jeżeli idzie o Europę zajmuje ostatnią pozycję jeżeli chodzi o liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców.
Wczoraj do marszałek Witek napisał też poseł Paweł Olszewski, który również wskazuje na potrzebę powrotu wznowienia prac nad projektem oraz do wyrażenia stanowiska w przedmiotowej sprawie Ministerstwa Zdrowia oraz ministerstwa odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe.