W poniedziałek 30 listopada do obiegu trafił milion znaczków pocztowych o wartości nominalnej 95 groszy przedstawiający Bydgoszcz. Znaczek wpisuje się w serie ,,Miasta polskie” Ostatni raz Poczta Polska wydała znaczek bydgoski w 1946 roku na 600 lecie miasta.
Pretekstem do tegorocznej edycji była obchodzona na początku roku – w styczniu, 100. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski.
– To jest dość duża promocja dla regionu i Bydgoszczy – mówił w piątek, podczas oficjalnej prezentacji znaczka Karol Górski, dyrektor Regionu Bydgoskiego Poczty Polskiej – Nieukrywana radość w tym, że prezentowany dzisiaj znaczek został wydany po 74 latach. Wcześniejszy znaczek wydany był na 600 lecie Bydgoszczy – w 1945 roku.
Znaczek przedstawia siedzibę bydgoskiej Poczty na tle Brdy oraz wizerunek króla Kazimierza III Wielkiego, który nadał w 1346 roku Bydgoszczy akt lokacyjny. Wizerunek jest wzorowany na rzeźbie tego władcy, która znajduje się przy Zbożowym Rynku w Bydgoszczy. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu z inicjatywy Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego wydano limitowaną edycję kart pocztowych dedykowaną Kazimierzowi Wielkiemu, również opierając się na bydgoskim pomniku.
– Pretekstem dla uwiecznienia na znaczku konkretnego polskiego miasta najczęściej są rocznie z nim związane, czy to lokowania czy ponownego przyłączenia do Polski – wyjaśnia wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. W serii ,,Miasta polskie” w naszym województwie dedykowano już znaczek Toruniowi. Dyrektor Górski zapowiada, że w planach są także znaczki poświęcone Inowrocławiu, Grudziądzu i Włocławku.
Oprócz znaczka do obiegu trafia także koperta pierwszego dnia obiegu FDC, która przedstawia centrum Bydgoszczy, w tym Wyspę Młyńską, z lotu ptaka.
Autorem projektu znaczka jest Waldemar Kawiński.