Rok 2020 zapamiętamy jako trudny okres walki z pandemią. W ciągu ostatnich miesięcy podejmowano szereg działań na rzecz pomocy tym, którzy najbardziej zostali dotknięci jej skutkami. Zarówno Miasto Inowrocław, jak i wszystkie podległe mu jednostki oraz instytucje stosowały się do wprowadzanych przez rząd przepisów prawa w tym zakresie.
W pierwszej fali epidemii Miasto zakupiło 70 tysięcy wielorazowych maseczek, które zostały bezpłatnie przekazane mieszkańcom Inowrocławia.
Ponadto, zarówno w kwietniu, jak i jesienią, Miasto dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, przekazało 17 inowrocławskim szkołom sprzęt komputerowy o wartości ponad 250 tysięcy złotych. Laptopy, wraz z niezbędnym osprzętem oraz pakietem internetu, służą do zdalnej nauki 86 dzieciom z naszego miasta.
– Mam nadzieję, że w tym trudnym czasie, mogliśmy pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom, które, z różnych względów, nie mogły uczestniczyć w nauce zdalnej – mówi Wojciech Piniewski – Zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia. Wierzę, że nasza pomoc okaże się skuteczna, a dzieci będą zdobywać niezbędną wiedzę pomimo tych trudnych warunków – dodaje.
Prezydent Miasta Inowrocławia, wspierając inowrocławskich przedsiębiorców, którzy wiosną zawiesili swoją działalność, umorzył im opłatę czynszu za ten okres, a tym, którzy ją prowadzili, odroczył termin płatności lub rozłożył ją na raty, podobnie, jak w zakresie podatków lokalnych, podatków od nieruchomości czy też podatków od środków transportu. Ponadto w listopadzie, po wprowadzeniu przez rząd zakazu wstępu na cmentarze w przededniu Święta Zmarłych, anulował opłatę targową firmom sprzedającym kwiaty i znicze przy cmentarzach. Miasto przyłączyło się także do akcji odbioru chryzantem, wykorzystując ich aż 2,5 tys. sztuk na terenie miasta.
W pierwszej fali epidemii pracownicy jednostek podległych Prezydentowi Miasta Inowrocławia, min. Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Środowiskowego Domu Samopomocy szyli maseczki, a funkcjonariusze Straży Miejskiej wspierali działania stowarzyszeń, przeprowadzając akcję rozdawania ich podczas wydawania posiłków dla osób bezdomnych i ubogich. Maseczki przekazano także starszym mieszkańcom Inowrocławia, lokatorom mieszkań chronionych oraz pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W kwietniu każdyinowrocławskiNZOZotrzymałprofesjonalny,antywirusowypakietzabezpieczeniamedycznego, którego koszty zakupu zostały pokryte ze środków Powiatu InowrocławskiegoiMiasta Inowrocławia. W jego skład wchodziły m.in. fartuchy medyczne, przyłbice, gogle, kombinezony, maseczki chirurgiczne. Pakiet zabezpieczył lekarzy i personel medyczny przyjmujący chorych w przychodniach po wcześniejszej teleporadzie oraz w trakcie wizyt domowych. Koszt zestawów to 20 250 zł. W ramach wsparcia finansowego dla powiatu na walkę z koronawirusem, z inicjatywy prezydenta, Miasto, po uzyskaniu zgody Rady Miejskiej, przekazało także środki na zakup przenośnego defibrylatora dla inowrocławskiego szpitala.
Urząd Miasta Inowrocławia zorganizował także akcję pod hasłem „pomagaMY”, która skierowana była do seniorów i osób niepełnosprawnych. Wolontariusze, którzy brali udział w akcji, najczęściej robili zakupy artykułów spożywczych oraz leków osobom starszym powyżej 60. roku życia oraz osobom długotrwale chorym lub niepełnosprawnym.
Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej fali pandemii Urząd Miasta przygotował specjalną bazę lokali gastronomicznych, które oferują swoje dania klientom na dowóz.
– Chcąc wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, zaproponowaliśmy współpracę w zakresie tworzenia specjalnej bazy „Inowrocław na dowóz”. Zarówno przy kwietniowym, jak i aktualnym zamknięciu lokali gastronomicznych, akcja cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi prezydent Ryszard Brejza. Zachęcam wszystkich do korzystania z ofert inowrocławskich przedsiębiorców, bo tylko tak możemy ich teraz wesprzeć i, być może, uratować przed upadkiem – dodaje.
Miasto Inowrocław od początku walki z pandemią stosowało się do zaleceń i wprowadzanych obostrzeń. Zgodnie z zaleceniami odwołana została większość zaplanowanych wydarzeń kulturalnych oraz sportowych i w związku z tym zachęcaliśmy mieszkańców do pozostania w domu i korzystania z bardzo bogatej oferty projektów on-line, prowadzonych, zarówno przez miasto, jak i miejskie jednostki kulturalne i sportowe. W zależności od wytycznych, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia, zmieniały się także zasady funkcjonowania Urzędu Miasta. Jednak pomimo pandemii, obsługa interesantów odbywała się sprawnie. Cały czas w tracie pandemii, kilka razy dziennie, dezynfekowane są miejsca, które mogą stać źródłem zakażenia: wiaty przystankowe, autobusy, ławki, poręcze, włączniki, przystanki, klamki itp.
Miasto Inowrocław prowadzi bardzo szeroką kampanię informacyjną dotyczącą pandemii. Informacje i komunikaty na temat wszystkich zaleceń oraz działań zamieszczane są na stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz miesięczniku Nasze Miasto Inowrocław. Na wiatach przystankowych zostały zamieszczone tematyczne grafiki, a do mieszkańców dostarczane były ulotki z niezbędnymi informacjami i najważniejszymi numerami telefonów.