Szopiński apeluje do marszałek Sejmu o priorytetowe potraktowanie sprawy Uniwersytetu Medycznego



Szopiński apeluje do marszałek Sejmu o priorytetowe potraktowanie sprawy Uniwersytetu Medycznego

Na posiedzeniu Sejmu w dniu 22 października poseł Jan Szopiński wygłosił oświadczenie, w którym zwrócił się z apelem do marszałek Elżbiety Witek o pilne powrócenie do prac nad obywatelskim projektem ustawy w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Projekt poparty przez ponad 160 tys. obywateli do Sejmu wpłynął w 2016 roku.

 

– Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści. Bez nich nie zadziała respirator, bez nich nie da się leczyć pacjenta, a nawet pobrać mu próbki do badań czy bezpiecznie dowieźć do szpitala – mówił poseł Lewicy Jan Szopiński – Dzisiaj rząd, zamiast korzystać z wiedzy i zaangażowania lekarzy kształconych w Polsce, szuka ich na ukraińskich i kazachskich stepach.

 

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Polski system opieki zdrowotnej musi być przygotowany na czas pokoju i na czas kryzysu. Bez wzrostu liczby lekarzy i pielęgniarek wszelkie reformy i wszelkie prowizorki będą miały ten sam efekt, jak przysłowiowe przelewanie z pustego w próżne – apeluje parlamentarzysta.

 

Zdaniem parlamentarzysty ten kryzys pokazuje jak ważne jest powrócenie do prac nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy – Obywatelski projekt ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy ma na celu zwiększenie liczby kształconych lekarzy i innej kadry medycznej. Uniwersytet w Bydgoszczy nie będzie powstawał kosztem innych uczelni. Dążymy do tego, by w wojewódzkie kujawsko-pomorskim były dwa uniwersytety kształcące kadrę medyczną zamiast jednego – jeden w Toruniu na bazie UMK i szpitali w Toruniu oraz drugi w Bydgoszczy na bazie nowego uniwersytetu i szpitali w Bydgoszczy. Bazę uniwersytecką można poszerzyć o inne szpitale wojewódzkie, np. w Grudziądzu, Inowrocławiu i Żninie. Przy tej koncepcji ośrodki uniwersyteckie w Bydgoszczy i Toruniu niczego nie stracą, a wręcz zyskają, podobnie jak polscy pacjenci i cały system opieki zdrowotnej. W związku z powyższym zwracam się z prośbą do pani marszałek, która ustala tematykę i terminy prac Sejmu (Dzwonek), aby wyznaczyła jak najszybciej termin posiedzenia komisji celem rozpoczęcia prac nad ustawą. Sejm zmarnował już prawie rok w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

 

Z powodu pandemii zmieniły się zasady zwoływania posiedzeń komisji, które zależne są obecnie od decyzji marszałek Sejmu RP.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/_JDODgwG-Dc” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]