W koalicji zgrzyty o budżet województwa – chodzi o bydgoskie inwestycje

W koalicji zgrzyty o budżet województwa – chodzi o bydgoskie inwestycje

W grudniu Sejmik Województwa w trybie zdalnym powinien uchwalić budżet na 2021 roku, w minionym tygodniu dokument ten omawiany był na komisjach. Przeciwko pozytywnemu jego zaopiniowaniu głosował bydgoski radny Koalicji Obywatelskiej Roman Jasiakiewicz. Radni opozycji natomiast wstrzymywali się od głosu.

Jak wyjaśnia nam radny Roman Jasiakiewicz, w dokumencie nie ma zabezpieczonych środków na budowę czwartego kręgu Opery Nova i rozbudowę Filharmonii Pomorskiej, zaś inwestycje kolejowe ograniczają się do jednego odcinka pomiędzy Toruniem i Chełmżą. Takie podejście do budżetu ma pomijać potrzeby największego miasta województwa jakim jest Bydgoszcz.

 

Budowa czwartego kręgu Opery Nova, która jest już koncepcyjnie przygotowana, miała się rozpocząć w roku bieżącym, jeszcze przed rokiem przyjmowano optymistyczny wariant, że przetargi ogłoszone będą na początku bieżącego roku. Mamy końcówkę 2020 roku i to nadal nie nastąpiło, zaś brak zapisów w projekcie budżetu na 2021 rok budzi obawę, że nie nastąpi to także w przyszłym roku.

 

Szukanie montażu finansowego

Co ciekawe – w budżecie Bydgoszczy na 2020 rok środki na rozbudowę Opery Nova zostały zapisane, inwestycję miały bowiem w partycypacji sfinansować dwa samorządy – Bydgoszcz i województwo. Już na etapie prac nad budżetem na 2020 rok podnoszone było niezabezpieczenie środków na tę inwestycję przez Samorząd Województwa. Wówczas Zarząd Województwa planował poręczyć Operze Nova kredyt na sfinansowanie wkładu wojewódzkiego, co jednak w toku negocjacji z bankami zakończyło się fiaskiem.

 

Teraz planuje się zbudować finansowanie dla inwestycji w ramach Programu Odbudowy Europy po pandemii, z którego miliardy euro trafić mają do Polski. Na dzisiaj nie jest jednak znany skład tego programu, nie jest także on całkowicie wynegocjowany, negocjacje na szczeblu europejskim spowolniła groźba polskiego i węgierskiego weta. Ponadto wdrożenie tego Programu może wykraczać poza traktaty, bowiem do tej pory UE nie emitowała wspólnych obligacji, a to z kolei najprawdopodobniej będzie wymagało zgody parlamentów narodowych, przez co trzeba się liczyć z tym, że ten instrument finansowy szybko nie będzie dostępny.

 

Cięcia na kolei

Jutro (30 listopada) zbierze się Sejmik Województwa na listopadowej sesji. Zapewne będzie gorąca dyskusja o innym założeniu projektu budżetu na 2021 rok, ogromnych cięciach w utrzymaniu połączeń kolejowych, co przekłada się na likwidację kilku połączeń już od 13 grudnia. O cięciach na kolei pisaliśmy jako pierwsi.