Bydgoszcz odzyskuje obiekt muzealny w reprezentacyjnej części miasta



Bydgoszcz odzyskuje obiekt muzealny w reprezentacyjnej części miasta

Budynek przy ulicy Gdańskiej 4, bezpośrednio sąsiadujący z kościołem nazwanym popularnie Klaryskami, dość bogato poznał historię Bydgoszczy. Od 1946 roku budynek należy do Muzeum Okręgowego, ale w 2009 roku z uwagi na zły stan został wyłączony z użytkowania. Dzisiaj nastąpiło jego ponowne otwarcie.

 

Dzisiaj co prawda nie możemy go odwiedzić z uwagi na obostrzenia epidemiczne – oficjalne otwarcie odbyło się natomiast w formule on-line, wraz z wernisażem wystawy pt. ,,Obrazy nie/rzeczywistość”, ekspozycja zaliczana jest do sztuki współczesnej.

 

 

– Mam nadzieję, że w bardzo niedługim czasie będą mogli państwo obejrzeć tę wystawę w stanie rzeczywistym, a nie wirtualnym – powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego Wacław Kuczma – Gdy tylko będzie to możliwe, będziemy mogli państwa zaprosić do wnętrz Muzeum Okręgowego, abyście mogli państwo sami bezpośrednio, w otoczeniu dzieł, obejrzeć pierwszą odsłonę tej wystawy.

 

Modernizacja budynku zakładała z jednej strony jego modernizację, ale też od strony Placu Centralnego dobudowano nowe skrzydło. Koszt inwestycji to ponad 27,6 mln zł, z czego 14,5 mln zł z puli ministerialnej przekazała Unia Europejska – Roboty budowlane rozpoczęły się z końcem 2017 a zakończyły w styczniu 2021 roku. Projekt realizowany był w dwóch etapach – pierwszy dotyczył remontu konserwatorskiego starej części obiektu i jego rozbudowy; drugi etap dotyczył budowy nowej części obiektu – wyjaśnia Kinga Długosz.

 

Podczas prowadzenia prac odkryto zabytkowe ścienne malowidła przedstawiające ostatnie dni z życia Jezusa Chrystusa, czyli poświęcone Wielkiemu Tygodniowi, który katolicy właśnie obchodzą. Odkrycie wymusiło modernizację w projekcie inwestycyjnym – Mamy ściśle opracowany program ikonograficzny – jest to cykl pasyjny, czyli zespół scen przedstawiających historię ostatniego dnia z życia Chrystusa – wyjaśnia Lesław Cześnik, który nadzorował pracę konserwatorskie.

 

Długa historia obiektu

Budynek powstał w połowie XV wieku, początkowo zakon klarysek zorganizował szpital, był to pierwszy szpital miejski w Bydgoszczy. Najprawdopodobniej pierwszy murowany obiekt powstał w XVI roku, natomiast w z XVII wieku klasztor mocno się rozbudował. Właściwie do 1945 roku, z pewnymi krótkimi przerwami, obiekt ten pełnił rolę szpitalną w różnych formułach organizacyjnych. 11 kwietnia 1946 (zbliżamy się zatem do 75. rocznicy) budynek otrzymało Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/BCxXteeZpno” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]