Święta Wielkanocne to czas wyciszenia, w którym życie spowalnia, przez co mamy więcej czasu na refleksje Jest to dla wielu osób okres, w którym mamy nieco więcej wolnego czasu, dlatego przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji, które były publikowane, do których warto w tym wolniejszym czasie zajrzeć.
Generał Aleksander Karnicki – bydgoszczanin z wyboru – od zaledwie kilku dni patron ulicy w Śródmieściu. Jeden z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, który wsławił się w czasie Bitwy Warszawskiej pod Ciechanowem. Uczczenie go w ten sposób kilka miesięcy po 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ma wymiar przede wszystkim symboliczny.
Papież Franciszek: Nie ma powrotu do świata sprzed pandemii – Co jest ważniejsze: troska o ludzi czy utrzymanie systemu finansowego? – pyta wprost papiez Franciszek. W jego opinii kryzys pandemiczny to wielki test dla każdego z nas, ale też narodów. Pytanie jest czy wyjdziemy z tego kryzysu lepsi czy gorsi
Katyń, Stalin i Konstytucja Kwietniowa – Czwarty rozdział (w publikacji linki też do wcześniejszych rozdziałów) rozważań o najdłuższej wojnie domowej w Polsce, która rozpoczęła się w 1945 roku, gdy władze Polsce narzuciła Moskwa, która dla wielu osób wciąż się toczy. W tym rozdziale pokazana jest tragedia rządu emigracyjnego w Londynie, który po odkryciu zbrodni katyńskiej, z uwagi na światowe interesy, nie tylko nie zaznał potępienia tej zbrodni, ale zaczął być przez sojuszników marginalizowany.
Konstytucja Marcowa to symboliczna kara dla szlachty za utratę niepodległości i docenienie roli chłopów i włościan – ,,Ojczyzną dla szlachty są przywileje” pisał dr Jan Mosdorf zarzucając szlachcie doprowadzenie do rozbiorów Polski. Po odzyskaniu niepodległości szlachta przestała istnieć na mocy Konstytucji Marcowej.
Katolicyzm kulturowy w Polsce się wyczerpuje. Ratunkiem dla Kościoła byłby powrót do prawdziwej łaski wiary – ostatni rok pokazał, że pozycja Kościoła katolickiego w Polsce znacznie osłabła, pogorszyły się jego notowania społeczne. Czy można odwrócić ten trend?
,,Z dzisiejszego kryzysu wyłoni się Kościół, który straci wiele. Stanie się nieliczny i będzie musiał rozpocząć na nowo „ – utratę pozycji Kościoła na świecie dobre 50 lat temu przewidywał kard Joseph Ratzingier, późniejszy papież Benedykt XVI.
Psychiatra: lockdown spowoduje niewymierne szkody psychologiczne – co nas czeka po pandemii? Psychiatra nie ma wątpliwości, że konsekwencje psychologiczne i socjalne obowiązku noszenia maseczek, będą „ogromne”: „Komunikacja ludzka w dużym stopniu opiera się na wyrazie twarzy, na uczuciach, które ukazuje twarz. A teraz już się nie da określić, co czuje ten drugi, jakie myśli kryją się za jego słowami”.
Pandemia sprawiła, że marnujemy mniej żywności – Podczas izolacji wielu Polaków zmieniło swoje zwyczaje zakupowe. Większość robi zakupy rzadziej, ale za to kupuje więcej podczas każdorazowej wizyty w sklepie.
Przyjaźń polsko-węgierską potrafią zrozumieć jedynie Polacy i Węgrzy – W lutym 2017 roku na stronach internetowych brytyjskiej telewizji BBC ukazał się tekst Quinna Hargitai, który próbował pojąć niezwykłość przyjaźni polsko-węgierskiej. Symbolika będąca elementem codziennych naszych polsko-węgierskich relacji, dla Hargitaia stała się czymś niezwykłym i inspirującym.