Generał Aleksander Karnicki będzie patronem ulicy w Śródmieściu

Generał Aleksander Karnicki będzie patronem ulicy w Śródmieściu

W sierpniu 2020 roku obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o tym, że Polska uzyskaną pod koniec 1918 roku niepodległość obroniła Dowódcą Grupy Operacyjnej wchodzącej w skład 5. Armii Józefa Hallera był gen. Aleksander Karnicki. Brygada Karnickiego zajęła Ciechanów.

 

Wyczyny z sierpnia 1920 roku wieńczyły karierę wojskową gen. Aleksandra Karnickiego. 5 września 1922 roku zamieszkał na stałe w Bydgoszczy. W1923 roku prezydent Stanisław Wojciechowski zatwierdził Karnickiego do stopnia rzeczywistego generała. W Bydgoszczy zamieszkała cała rodzina Karnickich, syn generała Jerzy zginał w roku 1930 jako pilot wojskowego samolotu, jego pogrzeb na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy był wielką manifestacją. Na Kcyńskiej powstał później rodzinny grób. Drugi z synów Borys, jako dowódca okrętu podwodnego walczył w II wojnie światowej.

 

W czwartek (sesja rozpoczęła się w środę, ale trwała do godzin nocnych) przed godziną 1 Rada Miasta uchwaliła, iż ulica pomiędzy ulicą Dworcową i Naruszewicza, biegnąca w dużej mierze na moście tramwajowym im. Jagiełły, będzie nosić nazwę gen. Aleksandra Karnickiego.

 

Pamięć o generale Aleksandrze Karnickim w Bydgoszczy, gdzie spędził znaczną część swojego życia i gdzie spoczywa, jak do tej pory jest niewielka. Nadanie jednej z bydgoskich ulic imienia gen. Karnickiego pozwoli ją ponownie przywrócić. Wszak jest to wielce zasłużony żołnierz polski w walce o odradzającą się po ponad wiekowej niewoli Rzeczpospolitą. Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w czasach komunistycznych, był całkowicie zapomniany. W okresie gdy mieszkał w Bydgoszczy wykazał się znaczną aktywnością społeczną. W takim samym duchu, jaki jemu przez całe życie przyświecał – w poczuciu odpowiedzialności społecznej i patriotyzmu – wychował także swoje dzieci. Jego dwóch synów poświęciło się służbie Ojczyźnie przywdziewając mundur lotniczy i marynarki wojennej – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, które napisał dr Sławomir Łaniecki.

 

Wspomnieć należy, że do przywrócenia bydgoszczanom tej postaci w dużej mierze przyczynili się kibice Zawiszy Bydgoszcz, którzy kilka lat temu przeprowadzili społecznie renowację zaniedbanego grobu rodziny Karnickich.

 

 

Jutro opublikujemy cały życiorys generała Karnickiego przygotowany przez dr. Łanieckiego.