W sobotę odbyła się kameralna uroczystość odsłonięcia tegorocznych Bydgoskich Autografów. Aleja Bydgoskich Autografów przy ulicy Długiej liczy obecnie 52 podpisy – od soboty 27 listopada znajdują się w niej podpisy: Igi Baumgart-Witan, prof. Piotra Salabera i prof. Mariusza Wysockiego. Uroczystość była kameralna, bez dodatkowych atrakcji dla mieszkańców, z uwagi na pandemię.
Tradycyjnie uroczystość zainaugurowało odegranie na trąbce Hejnału Bydgoszczy.
– Sport, muzyka i medycyna – trzy symbole miasta, bardzo silnie reprezentowane – mówił przed odsłonięciem autografów prezydent Rafał Bruski – Co łączy te osoby z różnych dziedzin? Wspólny mianownik to emocje, różnego rodzaju – emocje wdzięcznych pacjentów, emocje słuchaczy wielkich utworów i oczywiście emocje sportowe, duma nasza, gdy biało-czerwona jest wciągana na maszt.
Iga Baumgart-Witan to związana z BKS Bydgoszcz biegaczka, kilka tygodni temu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w polskiej sztafecie mieszanej 4×400 metrów wywalczył złoty medal oraz w sztafecie kobiecej 4×400 metrów srebro – Jest ogromnym wyróżnieniem, że mogę stanąć razem z tak ważnymi osobami, które się przyczyniają myślę dużo bardziej w życie Bydgoszczy i naszego państwa. Ja zawsze mówiłam, że ja tylko biegam szybciej niż inni, a się okazuje, że to wiele znaczy dla innych – powiedziała skromnie medalistka.
Profesor Piotr Salaber urodził się we Wrocławiu, ale we wczesnej młodości związał się z Bydgoszczą i tak zostało. Jest autorem muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, piosenek, stworzył też muzykę do trzech filmów kinowych i dwóch seriali telewizyjnych. Ponadto jako pracownik naukowy zajmuje się aktywnością dydaktyczną – Chciałbym podziękować wszystkim co przychodzicie na nasze koncerty, którzy siadacie po drugiej stronie, dla których tak właściwie powstają te wszystkie utwory, którymi chcemy się z wami dzielić – powiedział.
Profesor Mariusz Wysocki pracuje jako kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy. Jest twórcą jednego z największych ośrodków przeszczepu szpiku kostnego dla dzieci północnej Polsce. Pełni też funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej – Wydaje się, że są miasta na jeden dzień, są miasta na całe życie. Do miasta na całe życie należy Bydgoszcz – powiedział prof. Wysockim, po czym zebrał głośne brawa.