Od piątku otwiera się bydgoskie muzeum

Fot: Muzeum Okręgowe

30 marca oddano do użytku wyremontowany budynek Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy przy ulicy Gdańskiej 4 wraz z dobudowaną nową częścią. Otwarcie było symboliczne i odbywało się w trybie zdalnym. Od piątku 7 maja będzie można już pójść i zobaczyć pierwsze wystawy na własne oczy.

Rząd obostrzenia dotyczące muzeów zdjął od tego tygodnia – Muzeum Okręgowe pierwszych gości chce przyjąć od jutra, w nowym obiekcie przy ulicy Gdańskiej. Dla odwiedzających przygotowano w nim dwie wystawy:
– OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI – Ekspozycja, powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dzięki swej różnorodności w doborze prac pod względem chronologii, tematu i formy, upowszechnia zbiory instytucji.

– STAN ZERO – Projekt artystyczny Stan zero nawiązuje do działalności grupy artystycznej Bunt, która powstała w 1918 roku w Poznaniu. Uczestnikami są artyści Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Marii Abakanowicz w Poznaniu.  Grafiki, w ramach projektu Stan zero, prezentowane są w specjalnie zaaranżowanej i przekształconej przestrzeni wystawienniczej Muzeum Okręgowego. Jak opowiada Maciej Kurak, kurator wystawy: odnoszą się do współczesnych zagadnień społecznych tworząc wieloelementową wypowiedź twórczą, która nie ogranicza się wyłącznie do prezentacji przedmiotów sztuki, ale uwzględnia kontekst zarówno pasywny

Od wtorku 11 maja otwarte będą pozostałe budynki Muzeum Okręgowego, w tym także Exploseum.

 

Wernisaż w Wieży Ciśnień

Działająca w ramach Muzeum Wodociągów Wieża Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego zaprasza na sobotę 8 maja na wernisaż wystawy „Sztuka Nieskończonych Możliwości”, który o godzinie 18 zostanie zorganizowany on-line przez serwis YouTube. Od 8 maja można Wieżę Ciśnień oraz przedmiotową wystawę oglądać również osobiście.

 

Vedic Art to malarstwo intuicyjne, sztuka odkrywania swoich możliwości, budzenia uśpionego potencjału, który drzemie w każdym z nas. Idea tej metody polega na samorozwoju dzięki malarstwu, odkrywaniu ekspresji twórczej poprzez przelanie emocji na płótno i poznawanie samych siebie. Uwolnienie się od blokad i ograniczających przekonań otwiera na różnorodne możliwości. Vedic Art jest drogą do samopoznania, podróżą w głąb siebie. Malarstwo nie jest w tej metodzie celem samym w sobie, jest narzędziem pozwalającym wejść w stan kontemplacji i pobudzenie działania obu półkul mózgowych – czytamy w opisie wystawy.