Dane z ostatnich dni potwierdzają, że w kujawsko-pomorskim jesteśmy już po szczycie trzeciej fali COVID-19, zdaniem ekspertów najtrudniejszej, być może także już ostatniej. Powoli liczba aktywnie zakażonych powinna spadać, niestety szczyt tej trzeciej fali obecnie przewija się przez szpitale, przez co widoczny jest wzrost zgonów, mamy też do czynienia z największy obciążeniem szpitali. Z tego też powodu rząd postanowił o tydzień przedłużyć obostrzenia.
– Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej niż się spodziewali – mówił prezydent Andrzej Duda w piątek po zakończeniu Rady Gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej.
W ciągu ostatniego tygodnia stwierdzono niecałe 7 tys. nowych zakażeń w kujawsko-pomorskim, co jest spadkiem o ponad 3 tys. w stosunku do tygodnia wcześniejszego (dane z ostatniego tygodnia mogą być nieco zaniżone z powodu świąt) oraz o ponad 4 tys. w stosunku do tygodnia z końcówki marca.
Stwierdzono niestety też wzrost liczby zgonów do 224 w ciągu ostatniego tygodnia, szczególnie duże liczby były widoczne w ostatnich dniach. Musimy się liczyć z tym, że tak duża liczba zgonów będzie notowana jeszcze nawet przez 2-3 tygodnie.
Szczepienia przyśpieszają
W ostatnim tygodniu mieliśmy na początku tygodnie spowolnienie szczepień z powodu Wielkanocy, w poniedziałek wielkanocny w kujawsko-pomorskim nie przeprowadzono żadnego szczepienia, od środy doszło do przyśpieszenia, co pozwoliło wykonać w tym tygodniu rekordowe ponad 40 tys. szczepień. W przyszłym tygodniu ta liczba powinna jeszcze znacznie wzrosnąć. Do tej pory pierwszą dawką szczepionki zaszczepiono 13% populacji naszego województwa – prawie 270 tys. osób. W ostatnich dwóch tygodniach natomiast zwolniło szczepienie drugimi dawkami, obecnie zaszczepiono ponad 100 tys. osób, co stanowi 4,86% populacji.
Szczyty w województwie i w Polsce
W skali kraju najwięcej zakażeń stwierdzono 1 kwietnia – ponad 35 tys. Później dzienne liczby zaczęły spadać. W województwie kujawsko-pomorskim szczytowy wynik mieliśmy 25 marca, gdy stwierdzono 2254 zakażenia – w kolejnych dniach wyniki nie przekraczały już 2 tys. przypadków.
Ważniejsze wydaje się jednak zestawienie liczby aktywnych przypadków jednocześnie – w skali Polski był to 2 kwietnia z 422 tys. zakażonych (szczyt listopadowy doprowadził do 446 tys. przypadków), w kujawsko-pomorskim (według naszych szacunków), był to również 2 kwietnia z 20,6 tys. zakażonymi (szczyt listopadowy szacujemy na ponad 24 tys.).