Węgrzy po dłuższej przerwie świętują święto Świętego Stefana



Fot: Kormany.hu

Święty Stefan uzawany jest za pierwszego króla Węgier, dlatego przyadające 20 sierpnia jego wspomnienie jest jednym z najważniejszych świąt narodowych na Węgrzech. W tym roku świętowanie było szczególnie ważne, bowiem przed rokiem zrezygnowano z publicznych wydarzeń z uwagi na pandemię COVID-19, również zrezygnowano z obchodów święta niepodległości, stąd też dzisiejsze święto Świętego Stefana jest pierwszym świętem narodowym, gdzie znacząco poluzowano obostrzenia.

Węgrzy na dzisiaj wciąż należa do najbardziej zaszczepionych nacji w Unii Europejskiej – na dzisiaj za w pełni zaszczepione uznaje się 55,6% Węgrów, co jest powyżej średniej dla UE.

 

Prezydent Węgier Janos Ader w swoim przemówieniu podkreślił, że – Święta narodowe stanowią przesłanie jedności narodowej.

Następnie wspominał, że czas pandemii, był szczególnie ważny pod tym aspektem, bowiem z jednej strony nie można było wspólnie świętować, ale też ta specyficzna sytuacja obudziła wśród Węgrów ogromne pokłady wzajemnej pomocy, solidarności, czy bezinteresowności.

 

Po rocznej przerwie powrócono do tradycji składania przysięgi wojskowej w dniu 20 sieprnia przez żołnierzy. Prezydent Ader zwracał się do ślubujących, aby nie tylko byli wpatrzeni w węgierskich bohaterów, ale również sami zachowywali się w taki sposób, aby być uznanymi za wzory do naśladowania.

 

W swoim wystąpieniu prezydent Janos Ader oddał także pamięć około 30 tys. Węgrów, którzy zmarli z powodu COVID-19.