Po około roku wyłączenia z ruchu, od półtora tygodnia możemy korzystać z Mostu Uniwersyteckiego. W efekcie na ulicach Bydgoszczy odczuwalne są mniejsze korki, również systemy nawigacji satelitarnej wskazują na spadek kongestii.
Kongestia to czas o jaki wydłuża się nasza podróż z powodu tego, że spowalniają nas korki. Zatem czym niższy jej wskaźnik procentowy tym lepiej.
W ostatnim tygodniu według aplikacji Traffic Index, opierającego się na systemach nawigacji satelitarnej, kongestia w popołudniowym szczycie (godzina 15) wynosiła w Bydgoszczy około 40%, można powiedzieć nawet nieco mniej. Poranny szczyt (godzina 7) to około 25%. Dla porównania jeszcze kilka tygodni temu średnia dla popołudnia była bliższa 50%.
Jak spojrzymy na ubiegły rok, czyli pierwsze tygodnie po zamknięciu Mostu Uniwersyteckiego średnia kongestia sięgała nawet 55% o godzinie 15. Rok wcześniej (2019) dochodziła nawet do 70% – wtedy co prawda Most Uniwersytecki był wykorzystywany, ale było to przed otwarciem południowo-zachodniej obwodnicy w ramach drogi ekspresowej S-5. Notujemy zatem w Bydgoszczy coraz mniejsze korki.
COVID-19 też może mieć wpływ
Na ostatnie pomiary wpływ może mieć też pandemia COVID-19. W ostatnim czasie pojawiły się apele do pracodawców o wprowadzanie pracy zdalnej w ramach przeciwdziałania wariantowi Omnikron. Z tego powodu ruch na ulicach jest mniejszy niż w 2019 roku. Co jednak ważne, jak spojrzymy na rok 2020,gdzie w praktyce obostrzenia były bardziej restrykcyjne niż obecnie, to mimo wszystko poziom kongestii spadł.