Cyberprzestępcy są coraz bardziej przebiegli, potrafią tworzyć strony bardzo łudząco przypominające strony banków, stąd też klienci bankowości elektronicznej powinni być bardzo ostrożni, w szczególności uważać na podejrzane linki do logowania. O tym jak jest to ważne przekonała się 50-letnia mieszkanka Inowrocławia.
– Schemat działania sprawców tego typu oszustw jest podobny: klient banku, próbując się zalogować do bankowości elektronicznej, nie sprawdza, jaki adres ukazuje się na pasku wyszukiwarki. Sprawca na nim umieszcza fałszywy link, którego opis strony i wygląd łudząco przypomina oryginalną stronę jego banku. Na tej stronie klient podaje swój login i hasło, a następnie otrzymuje na swój numer telefonu kod autoryzujący nowe urządzenie, należące do oszusta. Ten ma już pełny dostęp do rachunku ofiary i może wykonywać dowolne transakcje z konta niczego nieświadomego właściciela rachunku – informuje o procederze asp. szt. Justyna Piątkowska, z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.
Do zastosowania takiego mechanizmu doszło w Inowrocławiu wobec 50-latki, z której konta następnie wykonano 3 nieautoryzowane przelewy na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poszkodowana we wtorek zgłosiła sprawę na policję. Policjanci będą szukali sprawców, ale jednocześnie ważna jest profilaktyka, aby uchronić kolejne potencjalne ofiary oszustów.