Polska energetyka oparta jest na węglu, który uznawany jest za bardzo nieekologiczne paliwo. Unia Europejska w swojej polityce chce natomiast znacząco ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Pod tym względem paliwo gazowe jest znacznie lepsze dla środowiska od węgla.
Na początku roku ,,Financial Times” pisał o małym sukcesie Polski, bowiem Komisja Europejska zgodziła się uznać paliwo gazowe jako przejściowe, które przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W praktyce pozwolić ma to wykorzystywać środki unijne na inwestowanie w instalacje gazowe, gdy będą prowadzić do odchodzenia od węgla.
Bydgoska elektrociepłownia oparta na węglu
Należąca do spółki PGE Energia Cieplna Elektrociepłownia Bydgoszcz I na bydgoskich Jachcicach dzisiaj opiera się na spalaniu węgla. PGE przyjęło jednak strategię odchodzenia w swoich elektrociepłowniach od tego paliwa na rzecz gazu. PGE umowę na budowę kotłowni gazowej z czterema kołtami już zawarło, o dokładnych kwotach się nie mówi, natomiast jest plan uruchomienia jej już na przełomie 2022 i 2023 roku. PGE planuje także podobne inwestycje w elektrociepłowniach w Zgierzu i w Kielcach – w strategii PGE pojawia się kwota dla tych trzech inwestycji w okolicach 460 mln zł.