Solidarność oparła swoje wartości na nauce społecznej Kościoła

Solidarność oparła swoje wartości na nauce społecznej Kościoła

Pod koniec sierpnia obchodzone były uroczystości 42. rocznicy powstania NSZZ Solidarność, wraz ze wspomnieniem wydarzeń Sierpnia 1980 roku, w trakcie których robotnicy wywalczyli na władzach komunistycznych zgodę na powołanie Solidarności. W ramach bydgoskich obchodów tego wydarzenia odbyła się dzisiaj (12 września) konferencja pt. ,,Związki Zawodowe a społeczna nauka Kościoła – teoria i praktyka” – w trakcie której nawiązano do podstaw na, których oparła się Solidarność.

– Solidarność czerpie naukę społeczną Kościoła, te wszystkie ideały, które są zapisane. Te wartości, które słyszeliśmy, gdy jeździliśmy na pielgrzymki do Ojca Świętego, kiedy razem z wami kapłanami, naszymi kapelanami walczyliśmy o wolną Polskę. To w dużej mierze dzięki wam udało się nam to zwycięstwo – mówił na otwarciu konferencji przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak – Ta nauka społeczna jest drogowskazem dla nas wszystkich.

 

Duży wpływ na ukształtowanie nauki społecznej Kościoła miał św. Jan Paweł II, który wywodząc się z komunistycznej Polski doskonale rozumiał tę materię, ale jej geneza sięga blisko stu lat wstecz i myśli papieża Leona XIII.

 

– Można powiedzieć, że Kościół zawsze w historii swojej stawał po stronie człowieka i obronie godności jego życia i godności też godziwej płacy, sprawiedliwej pracy. Natomiast to wszystko zebrał w dokumencie papież Leon XVIII w ,,Rerum novarum”. Praca w nauczaniu Kościoła jest podstawowym – to nie jest własna nauka, ale odkrycie zamysłu bożego i nazwanie w konkretnym ujęciem – jest podstawowym prawem i dobrem człowieka, ale także i obowiązkiem wobec Boga oraz bliźniego – wyjaśniał obecny na konferencji bp. Krzysztof Włodarczyk.

 

Więcej o nauce społecznej Kościoła mówił pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, dr Przemysław Wójtowicz, który nawiązał do okresu rewolucji przemysłowej, w czasie której kapitalizm zastąpił feudalizm – Robotnicy pochodzili z feudalnej wsi, powstawały zakłady przemysłowej, które przyciągały rzeszę. Ci robotnicy pracowali w XIX wieku w fatalnych warunkach, nie było żadnych osłon socjalnych, standardem było wykorzystywanie w fabrykach dzieci – wyjaśniał dr Wójtowicz – Rzeszę robotników były zagubione i to zagubienie wykorzystywały powstające wówczas doktryny społeczne i ideologie na bazie tych doktryn. Socjalizm, a zwłaszcza bardzo niebezpieczny komunizm, zaczął zarządzać, zawiadywać umysłami sercami tych biednych zagubionych ludzi. Te ideologie były bardzo niebezpieczne- zwłaszcza komunizm mówił o walce klas i nawoływał do rewolucji.

Początkowo Kościół nie zabierał głosu w tej sprawie, były prądy wierzące, że być może powróci feudalizm, ale – Pod koniec XIX wieku w Kościele katolickim nastąpił przełom, zaproszenie robotników – odpowiedź na zapotrzebowanie robotników, to spowodowało powstanie pierwszego elementu związanego z katolicką nauką społeczną. Tym kamieniem milowym była wspomniana już dzisiaj tutaj wielokrotnie encyklika ,,Rerum novarum”.

 


 

Encyklika wydana została w maju 1891 roku, z jednej strony potępiała bezduszny kapitalizm prowadzący do wyzysku pracowników w pogoni za wyższymi dochodami właścicieli, ale jednocześnie krytykowała też socjalizm i komunzim – Taką najważniejszą ideą ,,Rerum novarum”, która jest kluczowa do dnia dzisiejszego, która nadała ton tej doktrynie społeczno-politycznej jest idea solidaryzmu – można też powiedzieć, niektórzy używają też pojęcia idea solidarności – ewidentne nawiązanie pojęciowe pomiędzy ,,Rerum novarum” a tym co się stało w Polsce w roku 1980, nazwą do ruchu społecznego – wyjaśnia dr Wójtowicz.

 

Zapis całej konferencji:

{youtube}E69Id9zHl7g{/youtube}

 

Potrzeba bliższej integracji

Przewodniczący bydgoskiej Solidarności Leszek Walczak mówił też o potrzebie bliższej współpracy lokalnie środowisk odwołujących się do nauki społecznej Kościoła, która oparta miałaby zostać na cyklicznych spotkaniach. Poniedziałkowa konferencja ma na celu zainaugurowanie takiej formuły.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/v0QyhcKewqM” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]