Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zaapeluje o przyśpieszenie budowy stopnia w Siarzewie min. do komisarza Unii Europejskiej

Fot: MojaKruszwica.pl

Fot: MojaKruszwica.pl

Polityka logistyczna Zarządu Województwa od wielu lat opiera się na dążeniu do kaskadyzacji Wisły, w celu ożywienia żeglugi śródlądowej. Poważne opóźnienia związane z wydaniem decyzji na budowę stopnia wodnego w Siarzewie są ogromnym ciosem, tak samo jak coraz bardziej widoczna polityka Unii Europejskiej skłaniająca się jednak do odejścia od kaskadyzacji rzek. Temat omawiany był we wtorek w Kruszwicy na specjalnym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

 

Posiedzenie miało się zakończyć przyjęciem stanowiska w sprawie przyśpieszenia prac nad Siarzewem, nie udało się go jednak przyjąć, bowiem zabrakło przedstawicieli samorządów przy Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Obecni byli i poparcie dla stanowiska wyrazili, wojewoda (przedstawiciel rządu), związki zawodowe oraz organizacje skupiające pracodawców. Projekt ma zostać przyjęty w trybie obiegowym, poparcie ze strony samorządowców jest bardziej niż pewne, bowiem ich polityka w temacie kaskadyzacji jest jednoznaczna.

 

Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zwraca się do Parlamentu RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Rozwoju i Technologii, Komisarza Unii Europejskiej ds. Rolnictwa oraz europarlamentarzystów z województwa kujawsko-pomorskiego o wsparcie w kontynuacji projektu budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w miejscowości Siarzewo – czytamy w projekcie stanowiska – Zmiany klimatyczne, kryzys zdrowotny związany z COVID 19, kryzys energetyczny oraz wojna  w Ukrainie determinują przyspieszenie działań w obszarze gospodarki wodnej.

 

Apel kierowany jest do polskiego rządu, komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i kujawsko-pomorskich europosłów: Kosmy Złotowskiego i Radosława Sikorskiego. Stanowisko polskiego rządu w tej sprawie jest też jednoznaczne, powyższy apel mogą rządzący zatem potraktować przede wszystkim jako poparcie dla działań w kierunku kaskadyzacji rzek.

 

Przepisy o dialogu społecznym wymagają, aby stanowiska podjęte oddolnie na wojewódzkich radach, były później omawiane obowiązkowo na krajowej Radzie Dialogu Społecznego w Warszawie. Zatem po przyjęciu powyższego stanowiska przez WRDS w trybie obiegowym, powinno ono trafić na obrady do stolicy.