NATO tworzy obecnie 31 państw, najmłodszym członkiem jest Finlandia, do tego dochodzą państwa sprzymierzone, każde z tych państw posiada swoje siły zbrojne oraz systemy dowodzenia, kluczowe będzie w potencjalnym teatrze działań bojowych ,,dogadywanie się „ tych systemów. Budowaniu interoperacyjności wewnątrz NATO służą ćwiczenia CWIX, które od wielu lat odbywają się w czerwcu w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Sprawia to, że Bydgoszcz jest kluczowym ośrodkiem w procesie budowania interoperacyjności.
– Chodzi o to, że jeżeli przyjdzie taka chwila ,wszystkie 31 państw będzie funkcjonować jak jeden dobrze zarządzany sojusz – wyjaśnia ideę CWIX w skrócie gen. Chris Badia, wojskowy niemieckiego pochodzenia, który pełni funkcję zastępcy szefa Naczelnego Dowództwa ds. Transformacji NATO z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Generał Badia gościł we wtorek w Bydgoszczy, aby przyglądać się przebiegowi CWIX.
Ćwiczenia rozpoczęły się na początku czerwca, zakończą się natomiast w tym tygodniu, jak doliczy się państwa sprzymierzone to mamy w Bydgoszczy przedstawicieli 43 państw, prawie 2 tys. uczestników (obok wojskowych to także przedstawiciele firm produkujących systemy dla wojska). Jak poinformowano – łącznie testowano 406 systemów.
– Głównym celem ćwiczenia CWIX jest poprawa i doskonalenie interoperacyjności pomiędzy 31 członkami NATO. Kluczowym celem jest połączenie w jeden sprawnie działający organizm ludzi, procesów i technologii, które temu służą – opowiada Patric Fryer, który jest głównym koordynatorem CWIX – Te systemy, które testujemy w tym roku, chcemy sprawdzić ich wydolność do wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi komponentami, czyli komponent: lądowy, powietrzny, morski, kosmiczny i o obszar cyberprzestrzeni.
– Mamy 31 członków NATO i komunikacja oraz interoperacyjność jest najważniejszym instrumentem jeżeli chodzi o sprawowanie władzy i utrzymywanie wszystkiego na jednolitym poziomie dowodzenia – zaznacza gen. Chris Badia – Jeżeli chodzi o wyzwania – około 80% systemów, które mamy to są systemy starsze, NATO nie mogłoby zatem funkcjonować, gdybyśmy opierali się na samych nowościach, natomiast zaczynamy wykorzystywać sztuczną inteligencję, włączać ją w funkcjonowanie starszych systemów, aby je wspomóc i doskonalić.