Bydgoszcz przez ostatnie tygodnie była kuźnią interoperacyjności NATO

Bydgoszcz przez ostatnie tygodnie była kuźnią interoperacyjności NATO

NATO tworzy obecnie 31 państw, najmłodszym członkiem jest Finlandia, do tego dochodzą państwa sprzymierzone, każde z tych państw posiada swoje siły zbrojne oraz systemy dowodzenia, kluczowe będzie w potencjalnym teatrze działań bojowych ,,dogadywanie się „ tych systemów. Budowaniu interoperacyjności wewnątrz NATO służą ćwiczenia CWIX, które od wielu lat odbywają się w czerwcu w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Sprawia to, że Bydgoszcz jest kluczowym ośrodkiem w procesie budowania interoperacyjności.

– Chodzi o to, że jeżeli przyjdzie taka chwila ,wszystkie 31 państw będzie funkcjonować jak jeden dobrze zarządzany sojusz – wyjaśnia ideę CWIX w skrócie gen. Chris Badia, wojskowy niemieckiego pochodzenia, który pełni funkcję zastępcy szefa Naczelnego Dowództwa ds. Transformacji NATO z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Generał Badia gościł we wtorek w Bydgoszczy, aby przyglądać się przebiegowi CWIX.

 

 

Ćwiczenia rozpoczęły się na początku czerwca, zakończą się natomiast w tym tygodniu, jak doliczy się państwa sprzymierzone to mamy w Bydgoszczy przedstawicieli 43 państw, prawie 2 tys. uczestników (obok wojskowych to także przedstawiciele firm produkujących systemy dla wojska). Jak poinformowano – łącznie testowano 406 systemów.

 

– Głównym celem ćwiczenia CWIX jest poprawa i doskonalenie interoperacyjności pomiędzy 31 członkami NATO. Kluczowym celem jest połączenie w jeden sprawnie działający organizm ludzi, procesów i technologii, które temu służą – opowiada Patric Fryer, który jest głównym koordynatorem CWIX – Te systemy, które testujemy w tym roku, chcemy sprawdzić ich wydolność do wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi komponentami, czyli komponent: lądowy, powietrzny, morski, kosmiczny i o obszar cyberprzestrzeni.


– Mamy 31 członków NATO i komunikacja oraz interoperacyjność jest najważniejszym instrumentem jeżeli chodzi o sprawowanie władzy i utrzymywanie wszystkiego na jednolitym poziomie dowodzenia
– zaznacza gen. Chris Badia – Jeżeli chodzi o wyzwania – około 80% systemów, które mamy to są systemy starsze, NATO nie mogłoby zatem funkcjonować, gdybyśmy opierali się na samych nowościach, natomiast zaczynamy wykorzystywać sztuczną inteligencję, włączać ją w funkcjonowanie starszych systemów, aby je wspomóc i doskonalić.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/RFua4gm9lKk” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen ]