Ciech wystąpił o decyzję środowiskową na budowę spalarni



Wizualizacja

O planach budowy spalarni odpadów przy zakładach Ciech w Inowrocławiu dyskutowano od dłuższego czasu, zarówno inwestorzy się z tym nie kryli, wstępnie inwestycje poparły też władze miasta, z kolei część inowrocławskiej opozycji sprzeciwia się tej inwestycji. Wystąpienie Ciech do Urzędu Miasta Inowrocławia z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej w praktyce rozpoczyna cały proces inwestycyjny.

Z takim wnioskiem władze Ciech-u wystąpiły dzisiaj. Po uzyskaniu tej decyzji, co może potrwać kilka miesięcy, a nawet nieco dłużej, inwestor będzie mógł wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę, zatem nie oznacza to, że wkrótce rozpocznie się budowa spalarni.

 

Złożenie wniosku w Urzędzie Miasta Inowrocławia to ważny krok w realizacji naszej inwestycji. Informujemy o tym fakcie, ponieważ w ramach tej zdefiniowanej prawem procedury mieszkańcy będą mogli zapoznać się z raportem oddziaływania na środowisko. Będziemy też cały czas aktywni i jeżeli pojawią się do nas pytania, chociażby za pośrednictwem naszej strony, będziemy na nie odpowiadać. Przygotowaliśmy projekt w sposób rzetelny i bezpieczny – podkreśla Frank Paasche z EEW Energy from Waste Group i dodaje – Chcemy rozwiać wątpliwości i wyjaśniać niejasności, które pojawiają się przy tego rodzaju przedsięwzięciach. Nasz firma posiada doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów. Zarządzamy obecnie 17 instalacjami termicznego przetwarzania odpadów w Europie.

 

Grupa Ciech w swoim komunikacie uważa, że realizacja tej inwestycji przełoży się na poprawę środowiska w Inowrocławiu, bo eliminowane będą z użycia starsze, bardziej emisyjne, źródła ciepła – Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie kompleksu przemysłowego w południowej części miasta. Realizacja projektu pozwoli zabezpieczyć jedną trzecią zapotrzebowania na energię całego inowrocławskiego zakładu CIECH Soda Polska S.A. i zastąpi część energii pozyskiwanej w kotłach węglowych z końca lat 70. Budowa instalacji przyczyni się do zapewnienia stabilnej przyszłości inowrocławskiemu zakładowi i setkom firm współpracujących z przedsiębiorstwem.

 

Inwestorem będzie niemiecka firma EEW Energy from Waste Group, która liczy, że prace budowlane ruszą w przyszłym roku, zakończą się natomiast w 2026 roku uruchomieniem instalacji.