Przed nami kilka dni spokojniejszych, które mogą być również dobrym momentem na nadrobienie zaległych lektur. Jeżeli ktoś chciałby poczytać Portal Kujawski przygotowaliśmy – tradycyjnie już jak co roku – zestawienie publikacji z minionych miesięcy, które są warte uwagi.
Przez cały grudzień możemy bezpłatnie oglądać filmy młodych europejskich reżyserów – pierwsza propozycja jest dość nietypowa, do końca roku na bezpłatnej platrofmie Arte.tv (nie jest wymagana nawet rejestracja) w ramach 8. Europejskiego Festiwalu Filmowego można obejrzeć kilka ambitnych europejskich produkcji.
Ostatnie setki lat historii Polskich okiem dziejów rodziny Czartoryskich – historia Polski widziana przez dzieje rodu Czartoryskich. Jak się jej przyjrzymy, to znacznie odbiega ona od tego co znamy z lekcji historii, okres przedrozbiorowy i rozbiorowy nie był aż tak romantyczny jak uczy nas szkoła, więcej było tam gierek politycznych i kombinacji.
Przedstawiciele Bydgoszczy w Reichstagu podczas I wojny światowej – w lipcu ukazała się ostatnia publikacja z cyklu Łukasza Religi poświęcona bydgoskim parlamentarzystom w okresie Reichstagu. Pod tym linkiem znajdziecie odniesienia także do poprzednich okresów. Wcześniej autor opisał też okres II Rzeczypospolitej, PRL i III Rzeczypospolitej.
Teofil Magdziński jako przykład ,,cnoty w służbie narodu” – jednym z najbardziej wybitnych bydgoszczan XIX wieku był poseł do Reichstagu Teofil Magdziński. Artykuł przybliża szerzej jego sylwetkę, która w Bydgoszczy nie jest aż tak powszechnie znana.
Szwalbe: Spójrzmy na Bydgoszcz jak na półmilionową metropolię – Bydgoszcz obchodzi w 2023 roku Rok Andrzeja Szwalbe, mało jest jednak w przestrzeni publicznych jego myśli, a on jako pierwszy pisał o Bydgoszczy jako dumnej metropolii. Odajmy mu raz jeszcze głos.
Czekając na zwykłe życie – legalizacja pobytu migranta/migrantki w Polsce – Funkcjonowanie w kujawsko-pomorskim okiem migrantki. Artykuł napisała cudzoziemka w ramach projketu integracyjnego relaizowanego przez fundację Emic.
Unia chce, aby sztuczna inteligencja była nakierowana na człowieka – sztuczna inteligencja to jeden z ważniejszych tematów w europejskiej dysksji ostatniego półroca. Europa chce wprowadzić pierwsze na świecie prawo, które kompleksowo reguluje to zagadnienie, jednocześnie zabezpiecza swobody obywatelskie.
Rzeczpospolita Szlachecka była ewenementem. Dzisiaj moglibyśmy nazwać ją państwem z dykty i paździerza – Kamil Janicki w kolejnej książce rozprawia się z mitami o Polsce okresu szlacheckiego pokazując brutalnie, że dla większegości szlachty ważniejsze od państwowości były przywileje.
Egipskie piramidy niosą wciąż wiele zagadek, a te sprzyjają powstawaniu teorii spiskowych – z teoriami spiskowymi o egipskich piramidach rozprawia się młody archeolog Szymon Zdziebłowski.
Zapraszamy też do obejrzenia naszego reportażu o grodzisku Wyszogród:
{youtube}U459lcxAAa8{/youtube}
O grodzie Pawłówek:
{youtube}1fKeZNnYPjI{/youtube}
I grodzisku Zamczysko:
{youtube}c6ZwnDEhcLM{/youtube}