Do poczytania w okresie świąteczno-noworocznym



Przed nami kilka dni spokojniejszych, które mogą być również dobrym momentem na nadrobienie zaległych lektur. Jeżeli ktoś chciałby poczytać Portal Kujawski przygotowaliśmy – tradycyjnie już jak co roku – zestawienie publikacji z minionych miesięcy, które są warte uwagi.

 

Przez cały grudzień możemy bezpłatnie oglądać filmy młodych europejskich reżyserów pierwsza propozycja jest dość nietypowa, do końca roku na bezpłatnej platrofmie Arte.tv (nie jest wymagana nawet rejestracja) w ramach 8. Europejskiego Festiwalu Filmowego można obejrzeć kilka ambitnych europejskich produkcji.

 

Ostatnie setki lat historii Polskich okiem dziejów rodziny Czartoryskich –  historia Polski widziana przez dzieje rodu Czartoryskich.  Jak się jej przyjrzymy, to znacznie odbiega ona od tego co znamy z lekcji historii, okres przedrozbiorowy i rozbiorowy nie był aż tak romantyczny jak uczy nas szkoła, więcej było tam gierek politycznych i kombinacji.

 

Przedstawiciele Bydgoszczy w Reichstagu podczas I wojny światowej – w lipcu ukazała się ostatnia publikacja z cyklu Łukasza Religi poświęcona bydgoskim parlamentarzystom w okresie Reichstagu. Pod tym linkiem znajdziecie odniesienia także do poprzednich okresów. Wcześniej autor opisał też okres II Rzeczypospolitej, PRL i III Rzeczypospolitej.

 

Teofil Magdziński jako przykład ,,cnoty w służbie narodu” jednym z najbardziej wybitnych bydgoszczan XIX wieku był poseł do Reichstagu Teofil Magdziński. Artykuł przybliża szerzej jego sylwetkę, która w Bydgoszczy nie jest aż tak powszechnie znana.

 

Szwalbe: Spójrzmy na Bydgoszcz jak na półmilionową metropolięBydgoszcz obchodzi w 2023 roku Rok Andrzeja Szwalbe, mało jest jednak w przestrzeni publicznych jego myśli, a on jako pierwszy pisał o Bydgoszczy jako dumnej metropolii. Odajmy mu raz jeszcze głos.

 

Czekając na zwykłe życie – legalizacja pobytu migranta/migrantki w Polsce – Funkcjonowanie w kujawsko-pomorskim okiem migrantki. Artykuł napisała cudzoziemka w ramach projketu integracyjnego relaizowanego przez fundację Emic.

 

Unia chce, aby sztuczna inteligencja była nakierowana na człowieka – sztuczna inteligencja to jeden z ważniejszych tematów w europejskiej dysksji ostatniego półroca. Europa chce wprowadzić pierwsze na świecie prawo, które kompleksowo reguluje to zagadnienie, jednocześnie zabezpiecza swobody obywatelskie.

 

Rzeczpospolita Szlachecka była ewenementem. Dzisiaj moglibyśmy nazwać ją państwem z dykty i paździerza – Kamil Janicki w kolejnej książce rozprawia się z mitami o Polsce okresu szlacheckiego pokazując brutalnie, że dla większegości szlachty ważniejsze od państwowości były przywileje.

 

Egipskie piramidy niosą wciąż wiele zagadek, a te sprzyjają powstawaniu teorii spiskowych – z teoriami spiskowymi o egipskich piramidach rozprawia się młody archeolog Szymon Zdziebłowski.

 

Zapraszamy też do obejrzenia naszego reportażu o grodzisku Wyszogród:

{youtube}U459lcxAAa8{/youtube}

 

O grodzie Pawłówek:

{youtube}1fKeZNnYPjI{/youtube}

 

I grodzisku Zamczysko:

{youtube}c6ZwnDEhcLM{/youtube}