Inowrocław organizuje uroczystości katyńskie i poświęcone katastrofie smoleńskiej



Inowrocław organizuje uroczystości katyńskie i poświęcone katastrofie smoleńskiej

Co roku w kwietniu w Polsce mamy do czynienia z zadumą przy okazji kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej, szacuje się, że sowieci wymordowali przynajmniej 21,7 tys. Polaków, głównie oficerów różnych służb i przedstawicieli inteligencji. Przez lata o Katyniu nie wolno było mówić, czyli przez kolejne dziesiątki lat po wiośnie 1940 roku toczyła się walka o prawdę. Dzisiaj wolno nam o tym mówić i pisać, dlatego właśnie kwiecień jest miesiącem szczególnej zadumy.

Związek Radziecki do Katynia przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 roku. Dzień 13 kwietnia to data szczególna dla pamięci o Katyniu, bowiem 13 kwietnia 1943 odkryto tę bestialską zbrodnię.

 

W 2010 roku w Smoleńsku nieopodal Katynia doszło do katastrofy lotniczej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński oraz prawie 100 osób, które leciały na uroczystości katyńskie. Wtedy świat będący w zadumie po śmierci polskiego prezydenta dowiedział się też masowo co wydarzyło się w 1940 roku.

 

Obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej, odbędą się w czwartek 13 kwietnia w kościele garnizonowym św. Barbary i św. Maurycego w Inowrocławiu. Dalsza część rocznicowych obchodów, odbędzie się na dziedzińcu przykościelnym, gdzie znajduje się Dąb Pamięci Katyńskiej oraz głaz upamiętniający Katyńczyków. Wezmą w nich udział przedstawiciele m.in. władz samorządowych, szkół, organizacji kombatanckich, kompanii honorowej Garnizonu Inowrocław, a także tradycyjnie Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino” S.A.

 

Uroczystości organizuje inowrocławski samorząd i Garnizon Inowrocław.