Wyszogród to chyba najbardziej znany gród średniowieczny zlokalizowany na ziemiach bydgoskich, to w nim według legendy miał się zatrzymać w 997 roku św. Wojciech, co upamiętnia do dzisiaj zlokalizowany na wzgórzu krzyż. Na tle innych bydgoskich grodzisk rzeźba terenowa Wyszogrodu zachowała się najlepiej, jednocześnie historycznie odgrywał on najważniejszą rolę i uznawany jest za protoplastę Fordonu. Niestety zobaczenie tego świadka naszej historii jest coraz trudniejsze.
Ostatnie lata to dynamicznie postępująca rozbudowa obszarów pomiędzy Wyszogrodem zlokalizowanym nad Wisłą, a ulicą Fordońską Developerzy postawili już kilka nowych bloków, kolejne powstają, co istotniejsze są to budynki ogrodzone, zatem zwykły mieszkaniec nie przejdzie przez nie, aby dotrzeć do Wyszogrodu.
Znak wprowadza nieco w błąd
Jadąc Fordońską natrafimy co prawda na znak, który pokazuje na dojazd do Wyszogrodu, wjedziemy wówczas w ulicę bez nazwy obok zabudowań przemysłowych i teoretycznie ona prowadzi do pozostałości po Grodzisku, w praktyce jednak na drodze staje informacja ,,Teren prywatny – przejazd zabroniony”, nie ma co prawda informacji o dojściu piechotą, ale można odnieść wrażenie, że prywatny właściciel niekoniecznie musi sobie życzyć pieszych na swoim terenie. Zatem znak przy Fordońskiej wprowadza na dzisiaj w błąd, bowiem dojścia do Wyszogrodu nie ma.
Na zdjęciu na zielono widać dojście spod pasażeru handlowego (przez teren który może być w przyszłości ogrodzony), na niebiesko dojazd według oznajowania, z wskazaniem na czerwono fragmentu, gdzie właściciel sobie nie życzy przejazdu.
Kawałek dalej dotrzeć możemy wychodząc bezpośrednio z pasażu handlowego, ale na drodze natrafiamy na ogłoszenie, że ta działka jest na sprzedaż. Nie można zatem wykluczyć, że w przyszłości tego przejścia nie będzie.
Pozostaje jeszcze dojście wzdłuż brzegu Wisły od strony Siernieczka, jest to na dzisiaj jednak droga na około, trudno przewidzieć jak będzie wyglądać to w przyszłości.