Jak płacić mniej za ubezpieczenie OC? 6 skutecznych sposobów na niższą składkę

Zakup ubezpieczenia OC to jeden z kosztów, jakie ponoszą właściciele pojazdów mechanicznych. Jest to konieczne, gdyż brak ciągłości polisy wiąże się z karami finansowymi. Wielu kierowców przepłaca za polisę OC, gdyż decyduje się na pierwszą propozycję od swojego towarzystwa. Okazuje się jednak, że istnieją skuteczne sposoby na to, aby płacić mniej. Dowiedz się, jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę i nie przepłacać.

Jak nie przepłacać za OC?

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to obowiązkowa polisa. Jej zakres jest regulowany przepisami prawa, dlatego żadne towarzystwo nie może go samodzielnie modyfikować. W praktyce oznacza to, że poszczególne propozycje firm różnią się od siebie wyłącznie ceną. Kupując OC, nie musisz więc przepłacać. Poznaj skuteczne sposoby na to, aby płacić mniej za to ubezpieczenie.

 

1.      Skorzystaj ze zniżek za bezszkodową jazdę

Jeden z czynników wpływających na wysokość składki to dotychczasowa historia ubezpieczenia. Najwięcej płacą młode osoby, które dopiero od niedawna mają prawo jazdy. Doświadczeni kierowcy, którzy jeżdżą bezszkodowo, gromadzą na swoim koncie zniżki. Dzięki nim każde kolejne ubezpieczenie OC może być tańsze. Zasady korzystania z niższych cen są ustalane przez każde towarzystwo oddzielnie. Niektóre firmy dają możliwość otrzymania ceny pomniejszonej nawet o 70% już po kilku latach bezpiecznej jazdy.

Zmieniając ubezpieczyciela, Twoje wypracowane zniżki nie przepadają, ale przechodzą do nowej firmy razem z Tobą. Musisz jednak pamiętać, że każde towarzystwo może zaproponować Ci inne warunki z ich uwzględnieniem. Składka zostanie wyliczona na nowo w oparciu o konkretny schemat.

 

2.      Ubezpiecz auto ze współwłaścicielem

Właściciele samochodów, którzy ubezpieczają je po raz pierwszy, nie mogą liczyć na zniżki. Ich składka jest najczęściej bardzo wysoka. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, możesz jednak dopisać do ubezpieczenia współwłaściciela. Najlepiej, aby była to osoba z dużym doświadczeniem za kółkiem.

 

Ubezpieczając auto ze współwłaścicielem ze zniżkami, otrzymasz korzystniejsze warunki polisy OC. Jednocześnie zaczniesz gromadzić je także dla siebie. Takie rozwiązanie jest dość popularne, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. W przypadku, gdy spowodujesz wypadek, zarówno Ty, jak i współwłaściciel utracicie zniżki. W efekcie kolejna składka będzie znacząco wyższa dla obu osób.

 

3.      Porównaj ze sobą kilka ofert

Aby znaleźć najtańsze OC na rynku, skorzystaj z kalkulatora ofert ubezpieczenia OC, który znajdziesz w sieci. Jest to intuicyjne narzędzie, dzięki któremu porównasz wiele propozycji różnych firm bez wychodzenia z domu. Najważniejsze korzyści płynące z wykorzystywania tego rodzaju kalkulatora, to:

  • bezpieczeństwo – Twoje dane są odpowiednio chronione, dlatego nie musisz się martwić, że trafią w niepowołane ręce,

  • oszczędność pieniędzy – porównywarka pozwoli Ci wybrać ubezpieczenie w najniższej cenie,

  • oszczędność czasu – dzięki kalkulatorowi nie musisz przeglądać stron wielu towarzystw, a najlepsze oferty znajdziesz w jednym miejscu.

Jeśli więc szukasz OC, wykorzystaj do tego praktyczny kalkulator, a z pewnością nie pożałujesz.

 

4.      Wybierz odpowiednią markę i model samochodu

Ten sposób jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy wyłącznie na niskich kosztach utrzymania pojazdu, a jego marka czy model mają nieco mniejsze znaczenie. Te dwa parametry wpływają bowiem na wysokość składki na ubezpieczenie OC. Auta, które rozwijają duże prędkości, w ocenie ubezpieczycieli stwarzają większe ryzyko na drodze. Wiąże się to z wyższą składką polisy OC. Podobna sytuacja dotyczy pojazdów z mocnymi silnikami o dużej  pojemności. Różnice w wysokości ubezpieczenia mogą być w tym przypadku naprawdę spore.

 

5.      Zapłać za OC od razu

Większość towarzystw umożliwia swoim klientom rozłożenie zakupu ubezpieczenia OC na kilka rat. Ich łączna wysokość jest jednak wyższe niż w przypadku jednorazowej wpłaty. Jeśli chcesz najtaniej kupić OC na raty, porównaj wiele ofert za pomocą wspomnianego już kalkulatora. Pomoże Ci to znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

 

Decydując się na zakup OC na raty, musisz też pamiętać o zapłaceniu ich we wskazanym terminie. Jeśli tego nie zrobisz, narazisz się na poważne problemy, włącznie z egzekucją komorniczą. Jeśli natomiast spowodujesz wypadek lub kolizję samochodem bez ważnego OC, będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni wyrządzone szkody. Niekiedy mogą być one bardzo kosztowne.

 

6.      Kup OC w pakiecie z innymi polisami

Mimo że tylko OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, warto zastanowić się także nad zakupem dobrowolnych polis, takich jak AC, NNW czy assistance. Zapewniają one kompleksową ochronę i mogą przydać się w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej ich zakup w pakiecie razem z OC jest o wiele korzystniejszy, niż gdybyś miał kupować każdy z tych produktów oddzielnie. Jeśli więc planujesz rozszerzenie ochrony swojego samochodu, pomyśl o zakupie pakietu.

 

Nie warto przepłacać za ubezpieczenie OC, gdyż jego zakres jest wszędzie taki sam. Dzięki znajomości skutecznych sposobów na obniżenie składki możesz płacić znacznie mniej niż dotychczas.