W piątek TVN24 przedstawił ostateczny kształt rządu jaki zamierza sformować Donald Tusk, po tym jak fiaskiem zakończy się misja tworzenia rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jest co prawda jeszcze kilka wakatów, ale są też konkrety, a do takich należy zaliczyć nominację dla posła Krzysztofa Gawkoskiego i europosła Radosława Sikorskiego.
Poseł Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski obok Władysława Kosinika-Kamysza byłby wicepremierem w rządzie oraz ministrem cyfryzacji. Ta informacja była już oficjalnie przedstawiona wraz z umową koalicyjną jakiś czas temu. Gawkowski nadal będzie sprawował też mandat poselski.
Spekulowano też o tym, że europoseł Radosław Sikorski obejmie kierownictwo nad polskim MSZ. Te informacje się teraz potwierdzają. Sikorski Ministerstwem Spraw Zagranicznych kierował chyba najdłużej po 1989 roku, bo przez blisko 7 lat w latach 2007-2014, później objął jedną z ważniejszych funkcji w kraju Marszałka Sejmu RP.
Na razie rządzi jednak rząd Morawieckiego
Prezydent Andrzej Duda misję sformowania nowego rządu powierzył urzędującemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Wszyscy się spodziewają, że na dniach prezydent powoła ten rząd, choć widząc niewielkie poparcie w Sejmie być może tego nie zrobi. Po tym premier Morawiecki będzie miał dwa tygodnie na wygłoszenie expose w Sejmie i uzyskanie wotum zaufania. Jeżeli go nie uzyska – co wydaje się bardzo prawdopodobne – wówczas Sejm RP będzie mógł wybrać premiera, sygnały z formacji tworzących koalicję są takie, że będzie to rząd Donalda Tuska z Gawkowskim i Sikorskim w składzie.