Dzisiejsze wydanie Przeglądu Zagranicznego, które z uwagi na święta emitujemy szybciej, będzie poświęcone Finlandii. Wtorek 4 kwietnia to data historyczna dla tego kraju, tego dnia Finlandia stała się 31. członkiem NATO.
– Przystąpienie do NATO Finlandii to dobra wiadomość dla Finlandii, dobra wiadomość dla państw skandynawskich oraz dla całego NATO – mówił na konferencji prasowej z prezydentem Finlandii, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Następnie w siedzibie NATO w Brukseli nastąpiło symboliczne podniesienie flagi Finlandii, obok flag innych państw. Tego samego dnia flagę Finlandii podniesiono też w Bydgoszczy uznawanej za polską stolicę NATO, w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).
Przez dziesiątki lat Finlandia starała się zachowywać neutralność pomiędzy zachodem i Rosją, przełom nastąpił w po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Proces akcesyjny Finlandii był bardzo szybki i formalnie zakończył się 31 marca, gdy parlament turecki, jako ostatni z NATO, wyraził zgodę na wejście Finlandii do NATO. Żeby przyjąć nowego członka, muszą się na to zgodzić pozostali członkowie.
Chęć przystąpienia do NATO razem z Finlandią wyraziła sąsiednia Szwecja. Do dzisiaj jednak nie ma na to zgody Turcji, a wręcz mamy do czynienia z konfliktem dyplomatycznym między tymi państwami. W stolicy Szwecji społeczność kurdyjska organizowała antytureckie manifestacje, Ankara oskarża Sztokholm o wspieranie kurdyjskich separatystów. Kurdowie nie mają obecnie państwa, za ziemie historycznego Kurdystanu uznają z kolei część tureckiego terytorium. Przywódcy NATO liczą, że uda się ten konflikt zażegnać.
– Nie mogę doczekać się powitania Szwecji, tak szybko jak będzie to możliwe – zapowiedział Stoltenberg.
Finlandię do NATO wprowadzała premier Sanna Marin, której rząd przeprowadzić cały proces akcesyjny. Najprawdopodobniej wkrótce przestanie być premierem, bowiem dwa dni przed uroczystym przystąpieniem do Paktu Północno-Antlantyckiego odbyły się w Finlandii wybory parlamentarne. Socjaldemokracja z którą związana jest Marin uzyskała dopiero trzeci wynik, choć na czele wyniki są wyrównane. Wybory wygrała prawicowa Koalicja Narodowa z prawie 21% poparcie, drugie miejsce zajęła narodowo-konserwatywną partia Finów z ponad 20%, a Socjaldemokracja uzyskała niecałe 20% poparcia.
W minionym tygodniu w Polsce gościł też prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, o czym szerzej pisaliśmy – Prezydent Ukrainy w Polsce stanął i zaczął bić brawa Polakom