Przegląd zagraniczny: Promoskiewski skręt Węgier oraz jak wygląda poparcie obywateli UE do ambitnych planów klimatycznych

Fot: European Union 2022

W dzisiejszym Przeglądzie Zagranicznym przyjrzymy się prorosyjskiemu zwrotowi Węgier, skazaniu lidera prorosyjskiej opozycji w Mołdawi, a także temu jakie jest poparcie w poszczególnych państwach UE dla neutralności klimatycznej kontynentu. Zaczniemy jednak od Watykanu.

 

– Pomóż umiłowanemu narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju, a naród rosyjski obdarz światłem paschalnym. Pociesz rannych i tych, którzy stracili w wojnie swoich bliskich, spraw, aby jeńcy mogli w zdrowiu, cało powrócić do swoich rodzin. Otwórz serca członków wspólnoty międzynarodowej, aby podjęła ona działania na rzecz zakończenia tej wojny i wszystkich konfliktów wykrwawiających świat – mówił w niedzielę wielkanocną papież Franciszek, który udzielił błogosławieńśtwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu – Pomóż, Panie, Libanowi, wciąż poszukującemu stabilności i jedności, aby przezwyciężył podziały i aby wszyscy obywatele mogli współpracować dla wspólnego dobra tego kraju. Nie zapominaj o drogim narodzie tunezyjskim, zwłaszcza o młodzieży i o tych, którzy cierpią z powodu problemów społecznych czy gospodarczych, by nie tracili nadziei oraz współpracowali na rzecz budowy przyszłości pokoju oraz braterstwa.

 

Europa zachodnia niemal całkowicie jest zjednoczona w wyrażaniu poparcia dla Ukrainy, krajem który niekiedy wyłamywał się z tej solidarności są Węgry. Ostatni tydzień przyniósł dość wyraźny wyłom polityków tego państwa. We wtorek w Moskwie gościł szef węgierskiej dyplomacji, głównie w celach negocjacji zakupu rosyjskich surowców, przede wszystkim gazu. Analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich tę wizytę komentują następująco: Trzecia wizyta Szijjártó w Moskwie od inwazji Rosji na Ukrainę potwierdza, że Węgry w dalszym ciągu wyłamują się z zachodniej polityki izolowania dyplomatycznego Kremla. Co więcej, dzień po powrocie szef węgierskiego MSZ spotkał się w Budapeszcie z Siarhiejem Alejnikiem, ministrem spraw zagranicznych Białorusi. Wydarzenie stanowiło rewizytę po lutowym przyjeździe węgierskiego ministra do Mińska (było to pierwsze spotkanie polityka UE tej rangi z przedstawicielami reżimu Alaksandra Łukaszenki po stłumieniu przez niego protestów w 2020 roku). Dla Rosji wizyta niesie ze sobą przede wszystkim korzyści wizerunkowe, gdyż pokazuje brak jedności w Unii i tylko ograniczoną skuteczność zachodniej polityki dyplomatycznego izolowania Moskwy.

 

Oliwy do ognia dodać może piątkowa wypowiedź premiera Węgier Victora Orbana, który stwierdził, że wojna na Ukrainie jeszcze trwa, bo Stany Zjednoczone i Europa zachodnia wspierają Ukrainę. Te słowa wielu komentatorów uważa za powielanie oficjalnej narracji Kremla.

 

Jak się okazuje większość Węgrów oczekuje uniezależnienia się kraju od rosyjskiego gazu – tak wynika z najnowszego badania Eurobametr przygotowanego na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Większej niezależności od rosyjskich surowców chce aż 84% akcentowanych Węgrów, tyle samo wynosi średnia dla całej Unii. Największe poparcie dla tego kierunku wyrażają Duńczycy i Szwedzi – 96% badanych, Polacy też są wysoko – 92% respondentów. Najbardziej sceptyczni są Słoweńcy i Bułgarzy.

 

W ostatnim czasie sporo było u nas o polityce klimatycznej Unii Europejskiej. O poparcie dla dążenia do neutralności klimatycznej Unii do 2050 roku również zapytano Europejczyków. Aż 99% ankietowanych wyraziło swoje poparcie w Portugalii, na drugim miejscu znaleźli się Węgrzy z 96%. W Polsce poparcie dla tego kierunku wyraziło 92% respondentów, to więcej niż średnia unijna wynosząca 90%. Największy sceptycyzm odnotowano w Finlandii z 75% poparciem, przy 25% procentach sprzeciwu. W Polsce otwarcie swój sprzeciw wyraziło tylko 6% badanych.

 

To było 10. wydanie Przeglądu Zagranicznego. Naszym odbiorcom dziękujemy za uwagę i zapraszamy w poniedziałki na kolejne wydania.

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/r1s0hGlOQ-Y” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen ]