Śmierć Piotra Bartoszcze nadal owiana tajemnicą. Prawie 40 lat po jego śmierci odbędzi się kolejna rozprawa



Śmierć Piotra Bartoszcze nadal owiana tajemnicą. Prawie 40 lat po jego śmierci odbędzi się kolejna rozprawa

We wtorek 16 maja 2023 r. o godz. 14:00 w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, nr sali 28 będzie miała miejsce kolejna rozprawa dotycząca Piotra Bartoszcze. Wnioskodawców reprezentować będzie Mec. Anna Bufnal. Rodzina Piotra – żona i 4 dzieci już kolejny rok czekają na pozytywne zakończenie sprawy. Państwo dużo mówi o zbrodniach komunistycznych, czy jednak rodzina zmarłego doczeka się wypłaty zadośćuczynienia?

 

Początek działalności niepodległościowej Piotra Bartoszcze

Piotr Bartoszcze urodził się w 1950 r. w Jaroszewicach koło Bełżyc. Po ukończeniu szkoły i odbyciu służby wojskowej pracował na gospodarstwie rolnym rodziców. Ożenił się i miał czworo dzieci. Mieszkał wraz z rodziną w Sławęcinie pod Inowrocławiem. Po Sierpniu ’80 mocno zaangażował się w działalność społeczno-zawodową na wsi. Popierał zachodzące przemiany i włączył się w tworzenie rolniczej „Solidarności”. Z czasem zaczął również działać na jeszcze szerszą skalę.

 

Zaangażowanie Piotra Bartoszcze w ruch solidarnościowy

Należał do Komitetu Założycielskiego NSZZ RI „Solidarność Chłopska”. Uczestniczył w zjeździe związków zawodowych rolników w Poznaniu, na którym powołano Ogólnopolski Komitet Założycielski NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Wziął udział w strajku okupacyjnym „Solidarności” Rolników Indywidualnych w Bydgoszczy. Był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego oraz komitetu strajkowego rolników, którzy w 1981 r. rozpoczęli okupację siedziby ZSL w Inowrocławiu i głodówkę protestacyjną. Był także jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich, które ostatecznie przesądziły o tym, że „Solidarność” Rolników Indywidualnych została zarejestrowana.

 

W okresie legalnej działalności związkowej Piotr Bartoszcze występował m. in. w sprawie przekazywania rolnikom ziemi sektora uspołecznionego, a także zapisu konstytucyjnego o trwałości chłopskiego gospodarstwa. Był on także przewodniczącym NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarności” w gminie Inowrocław oraz członkiem władz wojewódzkich tej organizacji w Bydgoszczy. Od września 1981 r. był przewodniczącym Międzygminnej Rady Porozumiewawczej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Kujaw Zachodnich i Pałuk. Był członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej Niezależnych Samorządnych Chłopskich Związków Zawodowych.

 

Represje stanu wojennego

Podczas stanu wojennego Piotr Bartoszcze był szykanowany przez władze za swoją działalność. W związku z tym pozostawał przez krótki czas w ukryciu. Nie zaprzestał działalności – działał na rzecz rodzin osób internowanych i aresztowanych w wyniku wprowadzenia stanu wojennego. Wziął udział w pierwszych ogólnopolskich dożynkach rolników oraz spotkaniu działaczy związkowych w 1982 r. na Jasnej Górze. Wkrótce po tym spotkaniu Piotr Bartoszcze wraz z innymi uczestnikami został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa.

 

Aresztowanie, internowanie i uwolnienie

Po aresztowaniu P. Bartoszcze został przewieziony do Ośrodka Odosobnienia w Mielęcinie, który opuścił pod koniec listopada 1982 r. Był internowany i umieszczony w Ośrodku Odosobnienia we Włocławku. Po uwolnieniu nadal kontynuował konspiracyjną działalność opozycyjną, przez co był wielokrotnie przesłuchiwany, śledzony i poddawany rewizjom.

 

Pozbawienie życia przez ówczesne władze w związku z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego

 

Piotr Bartoszcze został pozbawiony życia w nocy 7/8. 02. 1984 r. przez funkcjonariuszy SB, gdy rozwoził wydawnictwa podziemne. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia znalazł jego brat Roman Bartoszcze w dniu 09. 02. 1984 r. w studzience melioracyjnej w pobliżu Sławęcina koło Inowrocławia. Śledztwo w sprawie jego śmierci dwukrotnie umorzono: w maju 1984 r. i w 1995 r.

 

Osierocił on czworo dzieci, najmłodsze urodziło się po śmierci ojca. Na uroczystościach pogrzebowych żegnał go kilkutysięczny tłum, w tym wielu działaczy chłopskich z całego kraju oraz przedstawiciele „Solidarności” z województwa bydgoskiego.

 

W wolnej Polsce nie zapomniano jednak o działaczu rolniczej „Solidarności”. W styczniu 1994 r. jedna z ulic Inowrocławia otrzymała jego imię. Piotr Bartoszcze został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 r. oraz Krzyżem Wolności i Solidarności w 2015 r. W dniu 07. 02. 2015 r. w Radłówku odsłonięto poświęcony mu obelisk.

 

Śledztwo prowadzone przez IPN wykazało, iż zabójstwo Piotra Bartoszcze było zbrodnią komunistyczną. Wszystkie okoliczności sprawy wskazują na to, iż śmierć Piotra Bartoszcze nie była wypadkiem, a miała ona wymiar polityczny.