W Koronowie powstanie market, który może pogrzebać raz na zawszę koncepcję skomunikowania kolejowego z Bydgoszczą

W Koronowie powstanie market, który może pogrzebać raz na zawszę koncepcję skomunikowania kolejowego z Bydgoszczą

W 2020 roku do rządowego programu Kolej Plus zgłoszono koncepcję budowy linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa (odbicie od linii nr 131 w Stronnie), dalej planowano zbudować tory przez Sośno do Więcborka, skąd istniejącą linią nr 281 pociągi mogłyby jechać do Chojnic. Plan był ambitny, bowiem pozwalał reaktywować kolejowo wiele miejscowości. Ostatecznie nic nie wypaliło, teraz na działkach gdzie planowano tory ma powstać market.

Żeby otrzymać 85% dofinansowania z rządowego programu trzeba było opracować studium inwestycyjne, władze Koronowa ogłosiły nawet na nie przetarg, ale cena była trudna do udźwignięcia dla samorządów gminnych i powiatowych, natomiast Województwo Kujawsko-Pomorskie nie chciało za dużo dorzucić. Ostatecznie studium nie powstało, a ta wizja nie znalazła się na liście rankingowej Kolej Plus.

 

Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego alarmuje, że starostwo powiatowe wydało zgodę na budowę punktu handlowego na skrzyżowaniu ulic Pomiarowskiego oraz Alei Wolności, na tej działce planowana była linia kolejowa. Budowa planowanych sklepów sprawi, że ta koncepcja ostatecznie trafi do kosza, skoro teren zostanie zagospodarowany inaczej. Inna kwestia jest taka, że po wypadnięciu wniosku z Kolej Plus, szansę na pozyskanie finansowania tego zadania znacznie spadły, choć może w przyszłości będą kolejne edycje tego programu.

 

Praktycznie decyzje już jednak zapadły. Stowarzyszenie liczy, że być może inwestycje handlową zablokuje Ministerstwo Infrastruktury.