Włodzisław Giziński: Wydział lekarski na uczelni ojca Rydzyka to niebezpieczny ruch



Włodzisław Giziński: Wydział lekarski na uczelni ojca Rydzyka to niebezpieczny ruch

Przez najbliższe dni przygotowaliśmy dla was wywiady z kandydatami na posłów i senatorów. Tydzień zaczynamy od rozmowy z dr Włodzisławem Gizińskim, w przeszłości wojewodą, wicemarszałkiem województwa, a jeszcze kilka lat temu bydgoskim radnym, który poszedł pod prąd w głosowaniu nad bydgosko-toruńskim ZIT, sprzeciwiając się temu.

 

Rozmowę rozpoczynamy od pytania – Co się stało, że postanowił Pan wrócić do polityki?

 

– Naprawdę uważam, że najbliższe wybory 15 października będą miały olbrzymią wagę. One będą decydowały o przyszłości albo takiej, która będzie prowadziła nas do lepszego miejsca w Europie, do lepszego miejsca w świecie, do większej wolności dla każdego Polaka i każdej Polki, albo rzeczywiście ten proces zamykania się jak w puszce, otoczeni przez kolejnych wrogów – to co dzieje się w tej chwili z relacjami polsko-niemieckimi, polsko-francuskimi, a ostatnio niebywale polsko-ukraińskimi – dla mnie to jest niepojęte – odpowiada na tak zadane pytanie dr Włodzisław Giziński – Myślę, że wynik tych wyborów będzie bardzo zbliżony do remisu i naprawdę uznałem, że każdy kto ma możliwość startowania w tych wyborach ,a może dzięki temu, że startuje przynieść chociażby 500 głosów, powinien startować, bo tutaj dziesiątki, setki, a może tysiące głosów będą decydować.

Na materiałach wyborczych Giziński promuje hasło, iż ma receptę na uzdrowienie systemu opieki zdrowotnej, pytany o tę kwestię przyznaje, że jest zwolennikiem modelu z Republiki Południowej Afryki, kraju który słynął zawsze z wysokiego poziomu tej opieki – Ich system, ich ubezpieczyciel akredytuje i naprawdę nie wszyscy dostają te akredytacje. I pilnują tego – wyjaśnia kandydat na posła – Każdy pacjent, który wybierze sobie szpital w sąsiedniej wiosce, czy mieście, to on te pieniądze za swoją usługę niesie w to konkretne miejsce, gdzie jest leczony. Oczywiście powoduje to konkurencję między placówkami, ale zdrową konkurencje – ci, którzy mają najwyższą ocenę wśród pacjentów mają więcej pieniędzy. Kasa chorych pilnuje, aby ten co dostał więcej pieniędzy nie obniżał jakości swoich usług.

Obawy o nowy wydział lekarski

– Zawsze byłem za tym, żeby ówczesna samodzielna Akademia Medyczna w Bydgoszczy połączyła się z ówczesnym Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i ówczesną Akademią Techniczno-Rolniczą, mielibyśmy silny uniwersytet z silnymi wydziałami lekarskimi. To co dzisiaj się dzieje – perspektywa za rok kształcenia studentów w trzech miejscach w województwie kujawsko-pomorskim – trudno mi sobie wyobrazić jak dopasować organizację służby zdrowia, która nie ma szpitala, która nie ma zaplecza klinicznego – powiedział dr Giziński – Medycy powinni kształcić się, szczególnie lekarze, na uczelniach gdzie jest pełne zaplecze szpitalne, poradniane, tworzenie tego w nowych miejscach jak wydziały lekarskie w Toruniu u ojca Tadeusza Rydzyka moim zdaniem jest to bardzo niebezpieczny ruch.

Giziński jest już jednak spokojny o wydział lekarski tworzony przez Politechnikę Bydgoską, w jego opinii za takim zapleczem szpitalnym jak mamy w Bydgoszczy powinna ona bez problemu podołać temu zadaniu.

 

Kryzys w psychiatryczny wśród dzieci i młodzieży

Dr Włodzisław Giziński na co dzień praktykuje psychiatrię, nie jest tajemnicą, że ta dziedzina w Polsce boryka się ze sporymi problemami, zwłaszcza wśród najmłodszych. Zdaniem Gizińskiego głównym problemem są jednak uwarunkowania środowiskowe – Kościół współczesny, lekcje religii, kateheci, ezgorcyści, pielgrzymki, bardzo zmieniły się od czasów chociażby biskupa Tokarczuka, wója naszego byłego wojewody Antoniego Tokarczuka – ten kierunek zmian dla mnie jest przerażający, powrót do tamtym czasów Kościoła dającego poczucie bezpieczeństwa, dającego wytchnienie wtedy kiedy jest trudno, moim zdaniem jest trudno.

 

Wpływ na kondycję psychiczną młodych Polaków ma też presja na wyniki – Dlatego te problemy psychiczne młodego, rosnącego pokolenia, które w pierwszej kolejności będzie zastępowało mnie, a w drugiej również pana. Oni będą tworzyli Polskę, a są wychowywani w szkole opresyjnej, są wychowywani raczej w strachu, w nieustannym poczuciu zagrożenia, nieustannej konkurencji między sobą. Na każdym kroku muszę być najlepszy, wchodzę w wiek dorosły w system korporacyjny – czy jestem przeciwny temu systemowi? Nie. Zwiększenie produktywności jest potrzebne, ale nie możemy tego człowieczeństwa zaburzać.

 

Dr Wlodzisław Giziński startuje z 5 miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej.

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/G6rQR4Iwrmw?si=K8gvdHTo9Yc-QASg” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen ]