250 lat w jednym albumie

250 lat w jednym albumie

W kończącym się powoli roku byliśmy świadkami wielu inicjatyw, których celem było uczczenie 250-lecia budowy Kanału Bydgoskiego. Zaczęło się międzynarodowo od światowej konferencji kanałów, później odbyło się kilka imprez rekreacyjnych, z naszej wiedzy wynika, że w tym roku to nie koniec. Ważnym elementem tych obchodów jest jednak też publikacja książkowa – album kustosza Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasza Izajasza pt. ,,Kanał Bydgoski. 250-lat historii”, liczący prawie 250 stron.

Album rozpoczyna się od przedstawienia historii Bydgoskiego Obszaru Wodnego, w pierwszej części dominują stare mapy i plany, które udało się zebrać autorowi. Tworzyli je różni autorzy z dokładnością na jaką pozwalała technika w XVIII wieku, które dzisiaj są na pewno nie lada rarytasem. W albumie znajdziemy też informacje o późniejszej przebudowie Kanału Bydgoskiego oraz planach jakie powstały kilkadziesiąt lat temu, ale nigdy nie zostały zrealizowane. Album to także podejście tematyczne do Kanału Bydgoskiego – pokazany jest on zarówno jako ciekawe miejsce rekreacyjne, bo było to jedno z ciekawszych miejsce w międzywojennej Bydgoszczy, czy w czasach pruskich. Obszar Starego Kanału Bydgoskiego w ostatnich latach zresztą odzyskuje na znaczeniu jako ciekawe miejsce rekreacji. Kiedyś żegluga była ważnym elementem gospodarki, temu też sporo uwagi poświęca album.

W okresie międzywojennym rejsy statkami po Kanale Bydgoskim, Wiśle, czy Noteci były jedną z najciekawszych atrakcji dla mieszkańców, o tym również mówi album.

Album – jak sama nazwa wskazuje, opiera się głównie o zebrane elementy graficzne. Jak wskazuje Wydawnictwo Pejzaż, które obok Muzeum Kanału Bydgoskiego jest współwydawcą, w albumie znajdziemy ponad 400 zdjęć i pocztówek. Zdecydowana większość to są stare zdjęcia, które dzisiaj mają wartość historyczną. Wiele z nich przed premierą tego albumu była niepokazywana publicznie.

Album jest dostępny do sprzedaży w księgarniach.