Funkcję przedszkola budynek zlokalizowany nieopodal kościoła Jezuitów i hotelu przestał pełnić w 2020 roku, jednym z głównych powodów tej decyzji był zły stan budynku. Działka jest ciekawa nie tylko z uwagi na atrakcyjność związaną z położeniem w centrum Bydgoszczy, ale w przeszłości mieściła się na niej część Zamku Bydgoskiego zbudowanego w XIV wieku, którego relikt pozostał do XIX wieku. Społecznicy uważają, że warto zadbać o upamiętnienie zamku.
W ostatnim czasie, gdy pojawiła się informacja, że ratusz chce rozebrać w tym roku budynek przedszkola pojawiły się głosy z obawami, że teren wkrótce trafi w ręce developerów. Urząd Miasta jednoznacznie tym planom jednak zaprzecza, w pierwszej kolejności terenem mają zawładnąć archeolodzy, którzy będą mieli szansę, aby ustalić nowe fakty na temat średniowiecznej Bydgoszczy. Dopiero po ich zakończeniu ma zapaść decyzja co dalej.
Park Zamkowy
Jeszcze kilka lat temu w Radzie Miasta pojawiały się głosy, aby odbudować zamek – budynek głównego zamku według przypuszczeń mieścił się głównie na tej działce, nieznacznie wychodząc na teren dzisiejszej ulicy Grodzkiej i Przy Zamczysku. Jedną z głównych trudności dla ewentualnej rekonstrukcji jest brak zachowania dokumentacji, czy czegokolwiek co pozwalałoby oprzeć się na pierwowzorze.
Architekci Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak, którzy w czasie studiów zajmowali się problematyką zamku kilka lat temu mówili nam, że może zamiast odbudować, lepiej podkreślić obecność tego zamku w przeszłości w jakiejś nowoczesnej formule.
W tym kierunku idzie ostatnia aktywność Stowarzyszenia G10, które sprzeciwia się ewentualnej sprzedaży działki prywatnemu podmiotowi i forsuje koncepcję utworzenia Parku Zamkowego. Miałaby być to przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców, w której w sposób kreatywny pojawiłyby się nawiązania do zbudowanego kilkaset lat temu zamku.
Autor: Marcin Sajdak