Przy okazji przypadającej w piątek rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, członek zarządu powiatu inowrocławskiego Maciej Basiński przedstawił postulat wraz z Inowrocławskim Klubem Dyskusyjnym, uczczenia postaci Zbigniewa Gedowskiego jako patrona skweru między ulicami Kościuszki, Kościelną i Wałowa. Interpelację w tej sprawie, jako radny powiatowy, skierował jako radny powiatowy, do prezydenta Inowrocławia Arkadiusza Fajoka.
Zbigniew Gedowski urodził się 22 stycznia 1951 r. w Inowrocławiu. Był jednym z organizatorów struktur NSZZ „Solidarność” w Inowrocławskich Zakładach Metalowych „Inoterma-Domogos” oraz inicjatorem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność.
Od września 1980 roku był przewodniczącym komisji ds. rozwiązywania problemów ludzkich i miasta, między listopadem 1980 roku a wrześniem 1981 roku przewodniczącym MKZ. We wrześniu 1981 roku współtworzył Związek Młodzieży Szkolnej „S” w Inowrocławiu. Był zwolennikiem i propagatorem „S” Rolników Indywidualnych. Na przełomie października i listopada 1980 roku był współzałożycielem i współpracownikiem Niezależnego Samorządnego Związku Chłopskiego w Inowrocławiu. W grudniu 1980 roku negocjował podczas strajku w Kombinacie Rolnym w Kobylnikach. 22 stycznia 1981 roku współorganizował wraz z rolnikami z okolic Inowrocławia blokady ulic. 8 lutego 1981 roku był uczestnikiem bydgoskiego marszu solidarnościowego ws. rejestracji „S” RI, w marcu 1981 roku współorganizatorem delegacji rolników inowrocławskich do Katowic w celu uzgodnienia dostaw węgla w zamian za dostawy mięsa. Był także organizatorem zbiórki żywności dla inowrocławskich przedszkoli i żłobków. 8-9 marca 1981roku uczestnik (oddelegowany do ochrony) Zjazdu Zjednoczeniowego związków zawodowych rolników w Poznaniu. 16 marca 1981 roku – 17 kwietnia 1981roku uczestnik strajku okupacyjnego w siedzibie WK ZSL w Bydgoszczy, w kwietniu 1981 roku był organizatorem i uczestnikiem głodówki rolników w budynku ZSL w Inowrocławiu, w sierpniu 1981 roku był przedstawicielem rolników w rozmowach z wojewodą ws. porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, następnie organizator i uczestnik akcji zaorywania ziemi w Spółdzielni Zgodna w Janikowie.
Od 1983 roku przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Do Polski wrócił w 2006 roku. Zmarł w kwietniu tego roku.