Zespół serwisu demagog.org.pl przez cały styczeń oglądał serwis ,,19:30” w TVP1, który miał być nową jakością w mediach publicznych. W poniedziałek demagog.org.pl zaprezentował swój raport. Najogólniej mówiąc – do ideału wciąż jest daleko.
Gdy zestawimy to z ,,Wiadomościami” emitowanymi za poprzedniego rządu, to trudno nie powiedzieć, że mamy poprawę, ale czy faktycznie ,,19:30” to bezstronne media? Autorzy raport skupiali się w szczególności na trzech zagadnieniach:
1. pozytywnych materiałach dla rządu Donalda Tuska, których nie emitowały inne stacje;
2. informacji negatywnych dla rządu Donalda Tuska o których informowały ,,Fakty” TVN oraz ,,Wydarzenia Polsatu”, ale pomijał serwis ,,19:39”;
3. prezentowania opozycji i prezydenta Andrzeja Dudy.
10 stycznia programy „Fakty”, „Wydarzenia” i „19.30” poinformowały o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika w Pałacu Prezydenckim. Nowy program informacyjny TVP jako jedyny nie poinformował o zepsutym pojeździe warszawskiej komunikacji miejskiej, który zatrzymał się tuż przed bramą Belwederu, czym utrudnił kolumnie prezydenckiej sprawny wyjazd – wskazano w raporcie Demagoga.
11, 12, 19 i 21 stycznia widzowie „19.30” nie dowiedzieli się, że przed zakładami karnymi, w których osadzono Kamińskiego i Wąsika, trwały demonstracje poparcia dla polityków Prawa i Sprawiedliwości. Obie konkurencyjne stacje te informacje w wymienionych dniach podały. – wskazuje dalej raport.
Według raportu serwisu demagog.org.pl nowy serwis informacyjny TVP1 prezentuje dość mocne nastawienie antyprezydenckie – Wszystkie programy eksponowały różnice między postępowaniem ułaskawieniowym, z którego skorzystał prezydent Andrzej Duda, a prawem łaski. Jednak materiał „19.30” miał silny charakter antyprezydencki. Eksperci nazwali Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika „kolesiami” prezydenta Dudy, a samą decyzję – „zagrywką polityczną”.
Co więcej – 15 stycznia w serwisie ,,19:30” publikowano nawet memy przedstawiające Andrzeja Dudę w złym świetle – Podobnego materiału nie było w programie konkurencji. Zdjęciom prezydenta w serwisie „19.30” towarzyszyły ironiczne podpisy. „Kiedy wracając do domu widzisz 3 dresów w bramie więc robisz swoją najgroźniejszą minę by pomyśleli że nie warto z tobą zadzierać” [pisownia oryginalna] – czytamy w jednym z nich. – czytamy w raporcie.
19 stycznia w programie „19.30” nie pojawiła się informacja, że opozycja złożyła wniosek w sprawie odwołania ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Najpełniej sprawę przedstawiły „Wydarzenia”, ale informacja ta pojawiła się także w „Faktach”. Tego dnia „19.30” – podobnie jak inne stacje – omówiła przesłuchanie Artura Sobonia przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Sekretarz stanu w rządzie PiS uchylał się od odpowiedzi na pytania komisji. Widzowie „19.30” jako jedyni usłyszeli: „Za bezpodstawne uchylanie się od składania zeznań grozi grzywna w wysokości 3 tys. zł. Artur Soboń aktualnie jest wiceprezesem NBP z pensją prawie 90 tys. zł”.
20 stycznia analizowane przez nas programy informowały o likwidacji prac domowych dla uczniów. Program „19.30” nie przedstawił w sprawie zmian zaproponowanych przez Donalda Tuska żadnego krytycznego głosu.„Fakty” oddały głos zaniepokojonemu nowymi zasadami nauczycielowi matematyki, który bał się o samodyscyplinę młodych uczniów po likwidacji prac domowych. „Wydarzenia” zaprezentowały pogląd Pawła Jabłońskiego z Prawa i Sprawiedliwości – krytyczny wobec rządowego pomysłu. Jak pisaliśmy w oddzielnej analizie, wyniki badań na temat skuteczności prac domowych nie są jednoznacznie i brakuje solidnych dowodów potwierdzających, że ich likwidacja ma wyłącznie pozytywny wpływ na uczniów.