Podróżowanie po Europie jest w obecnych czasach o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze niż miało to miejsce zaledwie przed kilkoma dekadami. Trudno się temu dziwić: mamy dostęp do komfortowych pojazdów, otwartych granic oraz przede wszystkim autostrad i dróg ekspresowych. Co jednak istotne, niektóre państwa pobierają opłaty za przejazd autostradą (w formie winiet lub odcinkowych poborów). Kiedy tak się dzieje? W których krajach można poruszać się autostradą bezpłatnie?
-
Płatne autostrady – rodzaje opłat.
-
Darmowy przejazd autostradą – gdzie nie trzeba płacić?
-
Bądź stale na bieżąco – przygotowania do podróży.
Płatne odcinki autostrad są rzeczą naturalną i zrozumiałą – występują niemal na całym świecie. Służą zarówno do utrzymania, jak i budowy autostrad na nowych terenach, łącząc ze sobą kolejne miasta i regiony. Jednak nie zawsze tak jest. Istnieją ich bezpłatne fragmenty, a niektóre państwa Europy całkowicie zrezygnowały z pobierania opłat, udostępniając w pełni darmowe autostrady. Dlatego też przed wyruszeniem w drogę, warto dokładnie zaplanować i przeanalizować trasę, poznając przepisy obowiązujące w danym kraju…
Płatne autostrady – rodzaje opłat
W pierwszej kolejności rzuci się w oczy fakt, że za poruszanie się autostradą można zapłacić na wiele sposobów. Do najpowszechniejszych należą stacje poboru opłat, a także nowocześniejsze systemy GPS, jak np. e-TOLL.
O tym, ile dokładnie przyjdzie nam zapłacić, zadecyduje system rozliczenia. Czasami opłata pobierana jest już za sam wjazd na autostradę, niezależnie od tego, jak długo na niej pozostaniemy, z kolei w innych przypadkach liczy się pokonana trasa (w Polsce zarządza tym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad).
Drugim sposobem jest tzw. winieta, czyli z góry wykupione pozwolenie na przejazd autostradami w danym kraju na czas określony. Jej brak skutkuje wysokimi mandatami.
Darmowy przejazd autostradą – gdzie nie trzeba płacić?
W Europie większość państw posiada sieć autostrad z płatnymi odcinkami. Są jednak wyjątki, które umożliwiają darmowy przejazd na wszystkich drogach publicznych.
Należą do nich: Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Finlandia, Norwegia, Belgia, Holandia, Luksemburg, Litwa i Cypr. Co ciekawe, na moment do tego grona dołączyła Polska, która od połowy do końca roku 2023 zniosła wszystkie opłaty (warto przy tym zaznaczyć, że na polskich autostradach posiadamy zaledwie 3 stosunkowo krótkie płatne odcinki).
Nawet jeśli udajemy się do jednego z wyżej wymienionych państw, możemy się spotkać z innego rodzaju opłatami odcinkowymi. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku mostów i tuneli.
Bądź stale na bieżąco – przygotowania do podróży
Do podróży, niezależnie jak długiej, należy się odpowiednio przygotować: zapoznać z przepisami ruchu drogowego w danym kraju oraz wskazaniami dla użytkowników autostrady. Oczywiście doświadczenie i obeznanie jest równie ważne, jednak nie można polegać wyłącznie na nich.
Przepisy i zasady obowiązujące na autostradach i drogach ekspresowego ruchu zmieniają się, są aktualizowane i przystosowywane do obecnych potrzeb. Jeśli chcemy podróżować szybko i bezpiecznie, musimy być z nimi na bieżąco.
Posłuży nam do tego renomowany portal: https://autostrady.com.pl/. Znajdują się tam między innymi: dokładna mapa autostrad praktycznie każdego kraju w Europie, dogłębna jej charakterystyka oraz wyszczególnienie płatnych odcinków, aktualnych opłat i zasad użytkowania, a także różnic, jakie występują w przepisach uczestnictwa w ruchu drogowym (w tym ograniczenia prędkości).
Czy można oczekiwać czegoś więcej?