Jubileuszowa pielgrzymka dotarła na Jasną Górę. Biskup zauważa, że jest liczniejsza niż przed rokiem

Jubileuszowa pielgrzymka dotarła na Jasną Górę. Biskup zauważa, że jest liczniejsza niż przed rokiem
Fot: Krzysztof Świetok / Biuro Prasowe Jasnej Góry

W środę na Jasną Górę dotarła 20. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej – mamy zatem do czynienia z jubileuszem, podobnie jak swój jubileusz przeżywa Diecezja Bydgoska. Na Jasną Górę weszło ponad pół tysiąca pielgrzymów – Ochrzczeni powinni więc radośnie żyć swoją wiarą. Czasami wielkich niepokojów dla Kościoła są właśnie te epoki, w których chrześcijanie żyją w sposób sprzeczny z zasadami Ewangelii. W tym zagonionym świecie, w którym nie istnieje czas ani dla rodziny, ani dla samego siebie, a tym bardziej dla Boga, prawdziwa reforma polega na odnalezieniu sensu modlitwy, sensu milczenia (ciszy), sensu wieczności – mówił w homilii bp. Krzysztof Włodarczyk.

Zdaniem bydgoskiego biskupa, który towarzyszył pątnikom na ostatnich etapach pielgrzymki, to zatrzymanie życiowe jakim jest pielgrzymka są potrzebne po to, aby móc później iść w dobrym kierunku. Biskup Włodarczyk w rozmowie z Radiem Jasna Góra wyraził radość, że pielgrzymów w tym roku dotarło około stu więcej niż przed rokiem. Patrząc na pielgrzymki sprzed 2020 roku to i tak nie porywająca liczba, ale zdaniem biskupa to, że zaczyna przybywać wędrujących powinno cieszyć.

Pierwszego dnia pielgrzymki ks. Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży mówił nam – Nasze chrześcijaństwo, w ogóle całe nasze życie można porównać do swoistego rodzaju pielgrzymowania, kroczenia odpowiednią drogą,. Idziemy za odpowiednimi drogowskazami, szukamy odpowiednich wzorców do naśladowania i chcemy to nasze życie jak mówi Pan Jezus: Pięknie przeżywać. Myślę, że pielgrzymka z dnia na dzień, jak kropla drążąca skałę, nas w tym wszystkim kształtuje.

Pielgrzymkę bydgoską na Jasną Górę tworzyło 8 grup, z czego większość wyruszyła w niedzielę 21 lipca z Bydgoszczy, przy czym grupa Srebrna z Nakła nad Notecią dzień wcześnie pokonała trasę Nakło – Bydgoszcz. Jeszcze wcześniej, bo 19 lipca wyruszyły grupy Złota z Górki Klasztornej i Błękitna z Sępólna Krajeńskiego. Złota do reszty pielgrzymki dołączyła równo przed tygodniem w Sanktuarium w Licheniu, które jest ważną częścią trasy. Natomiast Błękitni dwa dni później w województwie łódzkim. Niemal do samej Jasnej Góry samotnie pielgrzymowali natomiast Żółci z Szubina.

Biuro Prasowe Jasnej Góry wskazuje, że już w 1568 roku Grzegorz z Sambora napisał poemat ,,Censtochova”, co świadczy o tym, że tradycja pielgrzymowania z Kujaw sięga kilku wieków. W okresie nazwijmy to nowożytnym do ostatnich 20 lat bydgoskiej pielgrzymki trzeba doliczyć kolejne 23 lata pielgrzymowania wspólnie z Gnieznem. Pielgrzymka gnieźnieńska, której istotną część stanowią pielgrzymi z Inowrocławia i okolic wyruszyli teraz w niedzielę, a na Jasną Górę wejdą w najbliższy poniedziałek.